Na tę chwilę czekały pewnie tysiące użytkowników Androida. Xposed Framework wreszcie został przystosowany do współpracy z najnowszą wersją systemu 5.0...
Xposed wreszcie działa na Androidzie 5.0. Modyfikowanie Lollipopa czas zacząć
Na tę chwilę czekały pewnie tysiące użytkowników Androida. Xposed Framework wreszcie został przystosowany do współpracy z najnowszą wersją systemu 5.0 Lollipop. Można śmiało instalować, testować i modyfikować. Szczególnie, że dotychczasowe mody są kompatybilne z najnowszą wersją.
Xposed to narzędzie, którego żadnemu "power-userowi" Androida przedstawiać nie trzeba. Za jego pomocą możemy w prosty, szybki i mało inwazyjny sposób zmodyfikować wygląd interfejsu systemu, dodać nowe funkcje oraz zmienić sposób działania aplikacji. Sam moduł Xposed instaluje się stosunkowo prosto, ale niezbędny jest do tego root oraz alternatywna wersja Recovery (TWRP lub ClockWorkMod). Potem możemy dodawać do niego poszczególne moduły, których łącznie powstało już kilka tysięcy. Zaletą Xposed jest możliwość prostego cofnięcia wszystkich zmian i przywrócenia systemu do stanu fabrycznego. Wprowadzane zmiany nie są bowiem permanentne. Co istotne, nie wpływają zazwyczaj również negatywnie na działanie samego systemu.
Prace nad Xposed dla Lollipopa trwały od dobrych kilku miesięcy. Autor tłumaczy się, że opóźnienia wynikają z dużych różnic między środowiskiem uruchomieniowym ART w deweloperskim Androidzie L, a tym które trafiło do finalnej wersji Androida. Do tego trzeba dodać też bardziej restrykcyjną politykę SELinux, 64-bitowe ROM-y oraz inne zmiany w architekturze. Wszystko to sprawiło, ze nowe Xposed pojawia się dopiero teraz.
Samo działanie aplikacji właściwie nie uległo zmianie, a to sprawia, że dotychczasowe modyfikacje w większości przypadków powinny być z nią kompatybilne. Problemem są na pewno te rozwiązania, które modyfikują mocno system i jego wygląd. Tutaj z oczywistych względów mogą pojawić się konflikty. Autor zapewnia jednak, że nie powinno się to wiązać z jakimiś dużymi trudnościami dla deweloperów.
Wydana wersja nosi status alpha, co wskazuje, że przed wydaniem stabilnego Xposem wiele się w tym temacie jeszcze zmieni. Kod źródłowy niebawem pojawi się na GitHub, więc każdy będzie mógł dorzucić cegiełkę od siebie. Autor testował program na swoim Nexusie 5 oraz Nexusie 9. Prawdopodobnie inne Nexusy również nie będą miały z nim najmniejszych problemów. Podobnie jak w przypadku poprzednich wydań, problemy mogą mieć urządzenia z nakładkami graficznymi producentów, ale i do nich istnieje już masa funkcjonalnych modułów. Więcej informacji oraz poradnik dotyczący instalacji są dostępne oczywiście na forum XDA.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu