Xiaomi

Xiaomi Mi Watch Lite kontra Mi Watch. Który smartwatch wybrać?

Paweł Winiarski
Xiaomi Mi Watch Lite kontra Mi Watch. Który smartwatch wybrać?
3

Przetestowałem i zrecenzowałem już oba nowe zegarki Xiaomi, przyszła więc pora na ich porównanie. Postanowiłem sprawdzić jak wiele je różni i czy duża różnica w cenie urządzeń jest usprawiedliwiona.

Na pewno zauważyliście, że w ostatnich tygodniach na Antywebie pojawiły się recenzje dwóch zegarków Xiaomi. Tańszego, wycenionego na około 200-250 złotych Mi Watch Lite oraz droższego, kosztującego około 550 złotych Mi Watcha. Oba są niezłymi sprzętami - szczególnie w swoich półkach cenowych. Myślę, że warto je porównać, bo to pomoże podjąć decyzję, a pewnie część z Was zastanawia się który z tych dwóch smartwatchy wybrać.

Wygląda i wykonanie

Na pierwszy ogień oczywiście wygląd, bo po wyciągnięciu z pudełek to właśnie on najbardziej różni oba urządzenia. Tańszy Mi Watch Lite stylizowany jest na Apple Watch, Mi Watch natomiast przypomina klasyczny zegarek, głównie przez swoją okrągłą kopertę.

Zarzuty o bardzo widoczne inspirowanie się wyglądem zegarka Apple pojawiło się już w momencie oficjalnego ogłoszenia Mi Watch Lite. Moim zdaniem to duża przesada, bo może i na renderach zegarki wydają się podobne, ale na dobrą sprawę łączy je tylko kształt. Sam noszę na nadgarstku Apple Watcha, ale jednak z tych dwóch sprzętów to wybrałbym zwykłego Mi Watcha. Ale nie chodzi tylko o sam projekt i “kopiowanie” produktu Apple, sprawia wrażenia dużo droższego sprzętu i po prostu lepiej wygląda lepiej - mniej plastikowo. Jest też nieco większy i masywniejszy co ja akurat uznaję za plus, ale rozumiem że nie każdy podchodzi do tego w ten sam sposób. Różnicy w wadze jednak nie zauważycie i pewnie w ogóle byście nie zgadli, że większy Mi Watch waży 32 a mniejszy Mi Watch Lite 35 gramów.

Z wyglądem, czy w zasadzie samą konstrukcją wiąże się też wygoda nawigacji. Oba zegarki obsługujemy przede wszystkim za pomocą ekranu dotykowego, jednak dwa fizyczne przyciski w Mi Watch kontra jeden w Mi Watch Lite to przewaga na rzecz okrągłego modelu. Dolny przycisk służy w nim do szybkiego uruchamiania treningu, w Mi Watch Lite trzeba się do niego doklikać na ekranie dotykowym.

Zegarki różnią się też paskami. Oba są gumowe i wymienne (przy czym ten od Mi Watch zdecydowanie bardziej elastyczny), ale odczepianie paska w Mi Watch Lite to naprawdę ciężka i irytująca czynność podczas gdy w droższym Mi Watch trwa to dosłownie moment i jest mega wygodne.
Droższy Mi Watch to więcej czujników, co przekłada się oczywiście na oferowane funkcje. Oprócz czujnika pulsu posiada również czujnik stężenia tlenu we krwi, dość pożądany w czasach pandemii koronawirusa. Tymczasem tańszy Mi Watch Lite wyposażono jedynie w czujnik pulsu.

Ekran, funkcje i mierzenie aktywności

Zegarki mocno różnią się ekranami. I bez zaskoczenia, na korzyść droższego Mi Watcha. Ma on wyświetlacz AMOLED o przekątnej (tak, wiem przekątna koła brzmi śmiesznie, ale takich określeń używa producent) 1,39 cala. Mi Watch Lite to 1,4 cala, ale LCD TFT, co nie tylko na papierze brzmi gorzej. Odwzorowanie kolorów, jasność maksymalna i kąty widzenia są w modelu Lite zauważalnie gorsze. Podczas testów ekran był też mniej responsywny na ponadto always on display czyli będzie cały czas wyświetlał niektóre informacje na ekranie, Mi Watch Lite natomiast po prostu się wygasi po maksymalnie 5 minutach.

Nawigacja w obu zegarkach jest prawie identyczna, jest to ten sam system operacyjny. Mi Watch ma trochę więcej funkcji, ale to nie one przemawiają na korzyść droższego modelu. Okrągły Mi Watch działa zauważalnie płynniej, przechodzenie pomiędzy poszczególnymi funkcjami czy przeglądanie dostępnych treningów opatrzone jest płynną animacją. W Mi Watch Lite natomiast są to po prostu zmiany kolejnych ekranów, w dodatku sprzęt potrafi czasem “przymulić” i wydaje się dużo wolniej reagować na polecenia użytkownika.

W recenzjach obu zegarków wspominałem, że oba potrafią śledzić aktywność fizyczną. Różnica jest jednak dość znacząca, bo Mi Watch to aż 117 aktywności które możemy wybrać, Mi Watch Lite ma ich raptem marne 11. Fakt, w przypadku okrągłego zegarka to trochę przerost formy nad treścią i pewnie większości z nich nigdy nie włączycie, ale różnica jest bardzo duża. W obu da się natomiast pływać i oba mają ten sam stopień ochrony przed wodą wynoszący do 50 metrów oraz 5 atmosfer. A jak ze sportem w praktyce? Oba zegarki mają własne moduły GPS, więc nie jest im potrzebny GPS z telefonu. Kiedy jednak biegałem z tańszym Mi Watch Lite, długość wskazywanej trasy była praktycznie identyczna jak na Apple Watch. Okrągły Mi Watch natomiast za każdym razem ucinał mi z niej 200-300 metrów i cały czas nie wiem co jest tego przyczyną. To dość zaskakujące, że w dwukrotnie tańszym modelu GPS działa dokładniej.

Oba zegarki odczytają powiadomienia, na obu jednak nie da się odpowiadać na wiadomości. A szkoda, bo byłaby to znacząca różnica przemawiająca za okrągłym Mi Watchem. Niestety oba też nie współpracują z popularną aplikacją Mi Fit i trzeba je odpinać pod moim zdaniem gorszy program Xiaomi Wear.

Bateria i czas pracy na jednym ładowaniu

Baterie też mamy tu różne. 420 mAh w okrągłym Mi Watch i 230 mAh w modelu Mi Watch Lite. Różnica w pojemności ogniwa przekłada się znacząco na różnicę w czasie pracy na jednym ładowaniu. Mi Watch Lite to 7-8 dni podczas gdy okrągły Mi Watch spokojnie wytrzyma 14-16 dni czyli dwa razy dłużej. Więc tak, jeśli chcecie ładować smartwatcha rzadziej, zdecydowanie wybierzcie okrągły, droższy model

Dostajemy tu też zupełnie inne ładowarki. Mi Watcha wystarczy na niej położyć, Mi Watcha Lite trzeba do ładowarki wcisnąć - tyle dobrego, że nie ma konieczności zdejmowania paska. Samo wykonanie “stacji dokujących” jest też zupełnie inna i ta od modelu Lite wygląda jak tani plastikowy bubel odlany z kiepskiej jakości tworzywa sztucznego.

Xiaomi Mi Watch czy Xiaomi Mi Watch Lite, który smartwatch kupić?

Jak sami widzicie, droższy Mi Watch jest od lepszy w praktycznie każdym aspekcie. Wygląda lepiej, wydaje się ładniej zaprojektowany i wykonany z lepszej jakości materiałów. Ma lepszy ekran, więcej ćwiczeń, działa płynniej i trzyma na baterii dwa razy dłużej. Niestety kosztuje też ponad dwa razy tyle co model Lite. Gdybym miał jednak w tej chwili wybrać jeden z tych dwóch smartwatchy, wolałbym dołożyć i kupić okrągłego Mi Watcha. Jednak oba zegarki to udane urządzenia jeśli wziąć pod uwagę półki cenowe, w których występują.

Standardowa cena Mi Watch Lite w sklepie Mi Hme to 249 złotych, ale aktualnie jest w promocji i kosztuje 199 złotych. Mi Watch to natomiast 549 złotych, różnica jest więc zasadnicza. Jeśli jednak planujecie zakup któregoś z zegarków, to warto zrobić to teraz, Xiaomi uruchomiło walentynkową promocję w której przy zakupie Mi Watch otrzymujemy w prezencie Mi Watch Lite. W takim układzie różnica w cenie jest zdecydowanie mniejsza i wybór okrągłego Mi Watch więcej niż oczywisty.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu