16

Xevin inwestuje w pogotowie komputerowe

Xevin stał się ostatni bardzo aktywny jeśi chodzi o inwestycje, można tutaj przypomnieć Cuppon.pl (zakupy grupowe), współ inwestycja w grono.net a teraz połączone usługi online i offlinowe czyli PCDOC.pl. PCDOC to biznes stworzony przez Macieja Białka, który dotychczas ma na koncie min takie projekty jak ibroker.pl czy pixers.pl. Pomysł na biznes jest dość prosty, ludzie […]

Xevin stał się ostatni bardzo aktywny jeśi chodzi o inwestycje, można tutaj przypomnieć Cuppon.pl (zakupy grupowe), współ inwestycja w grono.net a teraz połączone usługi online i offlinowe czyli PCDOC.pl.

PCDOC to biznes stworzony przez Macieja Białka, który dotychczas ma na koncie min takie projekty jak ibroker.pl czy pixers.pl. Pomysł na biznes jest dość prosty, ludzie jak i firmy z sektora MSP cały czas będą potrzebować porad i pomocy w zagadnieniach związanych z komputerami i w tym właśnie ma się specjalizować sieć franczyzy PCDOC. Masz problem z komputerem, nie wiesz jak zainstalować drukarkę, musisz rozszerzyć swoją biurową sieć? Możesz zlecić wykonanie takich rzeczy w PCDOC. Zdalnie lub zamówić wizytę specjalisty.

Cały biznes opera się na w chwili obecnej na franszyzie (choć jest też punkt obsługujący zlecenia centralne) do której może przyłączyć się każdy i utworzyć swój mały oddział. W tej chwili takich punktów w całej Polsce jest 13 a obsługują one ok 30 miast. Prowizja PCDOC to między 10 a 20% w zależności od tego jakimi kanałami dotarło do punktu zlecenie.

Pozyskane od Xevina pieniądze mają jednak pójść na rozwój działu handlowego. W rozmowie Maciek powiedział mi, że celem firmy jest model abonamentowy czyli pozyskanie firm z sektora MSP które będą za obsługę płaciły stałą miesięczną kwotę.

Nie jest to może biznes, który może wystrzelić i osiągnąć szybko gigantyczną popularność i wycenę, ale wygląda to na solidne klasyczne przedsięwzięcie które w dłuższej perspektywie może stać się dochodowe. Taki mini outsourcing IT dla firm, które nie chcą płacić za etat informatyka mając 10 do 20 komputerów.

Mimo wszystko jest to dość dziwna (kolejna) inwestycja Xevina :) Przede wszystkim nie onlinowa (choć nic w tym złego), ale też wyglądająca na dość bezpieczną w porównaniu do na przykład wsparcia finansowego grona. Zobaczymy co będzie następne.