Gry

Xbox One X vs PS4 Pro - na której konsoli gry wyglądają lepiej?

Kamil Świtalski
Xbox One X vs PS4 Pro - na której konsoli gry wyglądają lepiej?
1

Konflikt o to, która z konsol i który z wiodących systemów jest lepszy prawdopodobnie nigdy nie ustanie. Przy okazji wielkiej premiery Xboxa One X nie mogło, oczywiście, zabraknąć porównań z największym konkurentem — PlayStation 4 Pro. Która z konsol wypada lepiej w tym starciu?

Xbox One X vs PlayStation 4 Pro — starcie tytanów

Xbox One X to najmocniejsza konsola na rynku. PlayStation 4 Pro zaś od startu ma łatkę urządzenia dla największych pasjonatów, którzy cenią sobie najwyższą jakość. Zresztą wsparcie deweloperów w kwestii dodatkowych (mocniejszych) funkcji konsoli pozostawia naprawdę wiele do życzenia — i co gorsza nic nie wskazuje na to, aby miało to ulec zmianie. Dobrym pretekstem będzie tutaj konkurowanie z Xboxem One X, który zaserwował kilka perełek wspierających nowe opcje, a przy okazji na horyzoncie już teraz widać łatki dla starszych gier, które mają działać dużo lepiej. Pierwsze porównania dla multiplatform już zalewają internet. Który sprzęt wypada w nim lepiej: Sony czy Microsoftu? A może jednak PC Master Race wciąż nie ma się czego obawiać?

Porównanie gier Xbox One X, PlayStation 4 Pro... i spółki

Prawda jest taka, że trudno jest w tej kwestii wydać jednoznaczny werdykt. Bo wszystko zależy, oczywiście, od gry. Nie bez powodu o Xbox One X mówi się jako o najsilniejszej konsoli na rynku — faktycznie to sprzęt, który może poszczycić się najmocniejszymi podzespołami w swojej kategorii. I pierwszy materiał Digital Foundry sprzed kilkunastu dni z udziałem Śródziemia: Cienia Wojny porównał nie tylko wygląd gry na obu tych platformach, ale także podsumował ilość klatek na sekundę, którymi można cieszyć się na poszczególnych platformach:

Ale raptem kilka dni temu doczekaliśmy się także porównania między high endowym PC, Xbox One X i PS4 Pro jednej z najgorętszych premier sportowych tej jesieni — FIFA 18. To dość niezwykły przypadek, no ale — bez większego zaskoczenia — najlepiej wypada tutaj... a zresztą — sami zobaczcie:

Najwięcej emocji wzbudza w ostatnich dniach zestaw analiz wykonany przez ElAnalistaDeBits. W jego świetle każda gra wypada o niebo lepiej na Xbox One X — a gracze trochę powątpiewają ich analizy, mówiąc, że nawet jeżeli faktycznie są rozbieżności, to nie aż tak ogromne, jak widoczne są w ich materiałach. A ekipa przygotowała porównania m.in. dla Assassin's Creed: Origins, Final Fantasy XV czy Rise of the Tomb Raider. Znalazł się też filmik z Call of Duty: WW2, który... rzekomo nie bardzo ma prawo wyglądać lepiej na X1X, ponieważ gra nie doczekała się jeszcze stosownej łatki.

Hej, ale nie tylko o wygląd tu chodzi?

Wygląd to jedno, a to jak dany tytuł działa to drugie. Pierwsze materiały to tak naprawdę dopiero przystawka przed wielkim starciem. Trudno ukryć, że Sony do tej pory poza paroma chlubnymi wyjątkami (m.in. Horizon: Zero Dawn) raczej niespecjalnie się przykładało. Naprawdę liczę jednak na to, że teraz poczują się bardziej zmotywowani. Ale jeżeli o mnie chodzi, to zamiast tych 4K, dopracowanych tekstur i HDR, wolałbym jednak... płynne 60 FPS. Bo nie liczy się to, jak gra wygląda, a jak działa i ile frajdy sprawia, prawda?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu