Konsole

Xbox One obsłuży myszkę i klawiaturę. To nie jest dobra wiadomość

PW
Paweł Winiarski
13

Znam przynajmniej tuzin osób, które z otwartymi ramionami przywitają obsługę myszki i klawiatury na konsolach. Microsoft i Razer własnie nad tym wspólnie pracują.

O tym, że na konsoli Microsoftu pojawi się obsługa klawiatury i myszki plotkuje się już od dawna. Ale teraz można już o tym mówić w pełni poważnie, bowiem firmy MS i Razer rozpoczęły właśnie współpracę mającą na celu wprowadzenie obsługi oświetlenia Chroma RGB w grach na Xboksie One. A to oznacza jedno - konsola niedługo obsłuży klawiaturę i myszkę. Tak tytułem wyjaśnienia - dobrze zaprojektowane oświetlenie to nie tylko wizualna ozdoba, ale również ciekawy dodatek do samego kontrolera, dzięki któremu niektóre funkcje gry mogą być sygnalizowane właśnie za pomocą diod przy klawiszach.

Co z balansem rozgrywki w grach sieciowych?

Nie wierzę, że ktokolwiek będzie pisał artykuły na konsoli. System sprzętu zaprojektowany jest do gier i właśnie w nich będą takie kontrolery wykorzystywane. A to oznacza, że jakikolwiek balans w rozgrywkach sieciowych wyrzucimy do śmieci. Uważam, że pad nadaje się do FPS-ów, bo i FPS-y mają dostosowane do niego sterowanie. Jeśli jednak miałbym wybrać bardziej precyzyjny kontroler, to nie ma wątpliwości, że jest nim zestaw mysz+klawiatura. I chyba możecie się domyślić, jak skończy się spotkanie dwóch graczy z innymi kontrolerami i mniej więcej tymi samymi umiejętnościami. To będzie istny pogrom.

Jedynym rozwiązaniem byłoby dobieranie graczy pod konkretne kontrolery i na etapie matchmakingu niedopuszczanie do mieszania dwóch sposobów sterowania. Ale to trzeba byłoby zrobić na poziomie samej gry i szczerze wątpię, by którykolwiek z producentów chciał przeznaczać na to czas i pieniądze. Im zależy przede wszystkim na jak najlepszym sieciowym starcie swojej produkcji, a historia pokazała, że sprawne multi w dzień premiery to raczej wyjątek niż reguła. Może więc w późniejszych łatkach, obawiam się jednak, że z uwagi na nierówne szanse, część graczy może szybko uciec. To oczywiście moje zdanie, powyższy screen trochę uspokaja i pozostaje wierzyć, że będzie to prawdą.

A co Wy sądzicie o obsłudze myszki i klawiatury przez konsole?

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: