Microsoft

Xbox One będzie uruchamiał gry z Xboksa 360 i dostanie elitarnego pada! Microsoft wymiata na E3!

Tomasz Popielarczyk
Xbox One będzie uruchamiał gry z Xboksa 360 i dostanie elitarnego pada! Microsoft wymiata na E3!
66

Microsoft podczas swojej prezentacji na E3 pokazał pazury. Ba, pokazał szpony, którymi może mocno poharatać japońską konkurencję. Tego lata na Xboksie One uruchomimy gry z Xboksa 360. Dostaniemy też zupełnie nowego pada Elite, a wszystko to dopełnią niesamowite exclusive'y Wystarczy, że mamy przy...

Microsoft podczas swojej prezentacji na E3 pokazał pazury. Ba, pokazał szpony, którymi może mocno poharatać japońską konkurencję. Tego lata na Xboksie One uruchomimy gry z Xboksa 360. Dostaniemy też zupełnie nowego pada Elite, a wszystko to dopełnią niesamowite exclusive'y

Wystarczy, że mamy przypisaną grę do naszego konta lub posiadamy fizyczny nośnik i Xbox One będzie w stanie ją bez najmniejszych problemów uruchomić. Podczas konferencji pokazano Mass Effect - wszyscy, którzy dotąd się z nim nie uporali będą mieli ku temu okazję. Co więcej, w grach z Xboksa 360 będą działały wszystkie natywne funkcje jak nagrywanie klipów czy łapanie screenshotów. Niestety nie będą to wszystkie gry, a jedynie te, na których kompatybilnośc pozwolą wydawcy. Niektórzy zamiast tego będą woleli wydać zapewne remastera. Lista pierwszych tytułów jest dostępna na stronie MS. Wygląda bardzo biednie. Latem, gdy nowa funkcja trafi do użytkowników ma jednak liczyć ponad 100 pozycji.

Inną ważną informacją jest Xbox Elite Controller, a więc zupełnie nowy pad przeznaczony dla Xboksa One oraz Windows 10. To niesamowita konstrukcja przeznaczona dla najbardziej hardkorowych graczy. Wyposażona zostanie m.in. w dodatkowe przyciski na spodzie, wymienne analogi, bardziej precyzyjny krzyżak oraz możliwość mapowania przycisków. Zapowiada się naprawdę niesamowicie.

Microsoft zaprezentował również nowy program będący konsolowym odpowiednikiem Early Access ze Steama. Nosi on nazwę Xbox Game Preview i pozwoli na kupowanie oraz granie w gry, które jeszcze nie zostały ukończone. Wg mnie to totalna pomyłka i tego typu pomysły tylko szkodzą branży, skłaniając graczy do kupowania wersji beta. Teoretycznie każdy ma własny rozum, a w praktyce potem giganci branży zarabiają na przereklamowanych przeciętniakach, na które rzuciły się tłumy po obejrzeniu podrasowanych trailerów. Kupowanie nieukończonych gier i preordery według mnie są uzasadnione tylko w przypadku małych studiów i wydawców oraz gier indie. No ale to moje zdanie, przejdźmy dalej.

Na scenie kolejno pojawiali się przedstawiciele kolejnych studiów. Bethesda zapowiedziała, że mody z Fallouta 4 na PC będą również dostępne na Xboksie One. Co więcej sama gra będzie dawała również dostęp do Fallouta 3. Peter Moore z EA natomiast potwierdzi Titanfalla w usłudze EA Access i zapowiedział dodanie do usługi Dragon Age: Inquisition w grudniu br. W tym tygodniu usługa ma być bezpłatna dla wszystkich posiadaczy Golda, aby mogli samodzielnie ją sprawdzić. EA wprowadzi również na Xboksa One swój inny hit - Plants vs. Zombies Garden Warfare 2!

Co więcej? Na konferencji zobaczyliśmy m.in. Dark Souls III od Namco Bandai oraz Tom Clancy's The Division od Ubisoftu. Ten ostatni będzie dostępny jako wersja beta w grudniu br. tylko dla posiadaczy XOne. Natomiast już 13 października pojawi się Rainbow Six: Siege, a wraz z nim bezpłatny dostęp do dwóch poprzednich części serii.

Ciągle priorytetem dla Microsoftu jest program ID@Xbox, adresowany do twórców gier niezależnych. Łącznie przyciągnięto ich tutaj już ponad 1 tys. Wszystkie gry dostępne w programie są dostępnie w postaci bezpłatnych wersji trial, co ma pozwalać na samodzielne sprawdzenie ich. Niebawem w jego ramach na XOne trafią hity z PC, a więc Elite Dangerous czy Day-Z.

Wśród zapowiedzi pojawiły się również oczywiście dobrze znane marki Microsoftu. Forza 6 ma być największą grą z serii wydaną do tej pory, a Halo 5 najbardziej multiplayerowym Halo w historii serii. Gigantic to natomiast kolejny shooter free-to-play dla XOne. Niesamowicie zapowiada się też nowy, dostępny tylko dla Xboksa Tomb Raider, gdzie, podobnie jak w ostatniej części, będzie dużo wspinania - tym razem w realiach o wiele bardziej mroźnych i niesprzyjających, ale nie tylko. Nieźle wygląda też Rare Replay, a więc kolekcja kilkudziesięciu klasyków sprzed lat, jak Bad Fury Day, Banjo Kazooie. Również będzie ona dostępna tylko dla XOne.

Posiadacze XOne dostaną również MMO z piratami/kolonistami w roli głównej zatytułowany Sea of the Thieves. W podobnym, choć o wiele bardziej baśniowym klimacie będzie utrzymane Fable Legends. I tu niespodzianka, bo obie gry będą dostępne w modelu free-to-play.

Fenomenalnie zapowiada się nowy Minecraft, który będzie przeznaczony dla gogli Holo Lens. Wygląda fajnie - rodzice szykujcie się na duży wydatek komunijny. ;)

Moim faworytem są jednak nowe Gearsy, które będą nosić nazwę po prostu Gears 4. Nie dość, że gra wygląda obłędnie, to wręcz tryska z ekranu akcją. Niestety poczekamy na nią aż do lata 2016. Na pocieszenie dodam, że niebawem zadebiutuje jedynka zremasterowana potrzeby XOne.

Konferencja MS była mocnym uderzeniem. Jestem oczarowany zaprezentowanymi tytułami, wśród których było kilka sympatycznych niespodzianek. Najbardziej jednak na wyobraźnię działa kompatybilność z X360. Mam masę gier do nadrobienia, więc z ogromną przyjemnością z niej skorzystam - i to już niedługo, bo tego lata. W połączeniu z elitarnym padem i nadchodzącym Windowsem 10 czyni to Xboksa bardzo atrakcyjnym w porównaniu z PS4. Spodziewam się, że w najbliższych miesiącach rywalizacja między obiema konsolami będzie szczególnie mocno zażarta. A przecież nie zobaczyliśmy jeszcze nowości od Sony!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftE3Xbox Onehot