E-commerce

x-kom chce pobić Amazon. Polska firma pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych

AL
Albert Lewandowski
39

Wśród firm związanych z IT, możemy wyróżnić kilka wybitnych polskich, które udowadniają, że mogą bez większych problemów rywalizować z potentatami z zagranicy. 18 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie nowej siedziby x-kom, popularnego sklepu z bogatym asortymentem. W ciągu 16 lat działalności udało im się stać jednym z czołowych graczy na rynku, zanotować fenomenalne wyniki finansowe oraz zacząć mierzyć w wygraną z największymi.

Garść liczb o nowej siedzibie x-kom

x-kom postawił na budowę własnego kompleksu w częstochowskiej strefie Euro-Park Mielec pod adresem Bojemskiego 25. Siedziba składa się z dwóch budynków głównych: czterokondygnacyjnego biurowca oraz centrum logistycznego o łącznej powierzchni prawie 12 300 m2, z czego ponad 8 000 przypada na powierzchnię magazynową. . W centrali obecnie pracuje ponad 800 osób. Inwestycja pochłonęła łącznie 70 milionów złotych.

Warto jednak na początku wspomnieć, że firma planuje rozpoczęcie kolejnej inwestycji o wartości 15 – 30 milionów złotych związanych z rozbudową centrum logistycznego o kolejne 10 000 m2, czym mogliby powalczyć już z polskim oddziałem Amazona. Do spraw technicznych związanych z magazynów, wrócimy za chwilę.

x-kom na fali

Prezes x-kom, Michał Świerczewski, powiedział, że spółka planuje uzyskać obrót w 2018 roku na poziomie 1,65 miliarda złotych, co pozwoli zanotować wzrost o 15%. Ta liczba robi wrażenie. Pamiętajmy, że mówimy tu o firmie, która powstała w 2002 roku i zaczynała jako niewielki sklep skupiających się na komputerach stacjonarnych i podzespołach do nich. Obecnie to prawdziwy gigant, który sprzedaje elektronikę użytkową każdego rodzaju. Ma on już 24 salony oraz prężnie działający kanał sprzedaży internetowej. Pochwalić się też może wysokimi ocenami klientów, a to stanowi najlepszą rekomendację.

Zapotrzebowanie firmy na możliwości centrum logistycznego ciągle rosną. Miesięcznie obsługiwanych jest ponad 1,5 miliona użytkowników, a ich liczba ciągle rośnie. Z tego względu zadbano tu o odpowiednie zaplecze techniczne. Finalnie jedna przesyłka pakowana jest 3, 4 sekundy, a dziennie realizowanych jest 10 tysięcy paczek.

Zaawansowanie techniczne na najwyższym poziomie

W magazynie na razie działa 38 robotów. To one podają dalej na taśmę konkretne zamówienia i następnie trafiają oni do pracowników, którzy odznaczają je w systemie i przygotowują do kolejnego etapu. Przedstawiciele x-kom chwalili się efektywnością tego rozwiązania. Warto wspomnieć, że prawdopodobnie będzie to jeden z najszybszych systemów w całej Europie, a to już robi wrażenie. Na godzinę zrobotyzowana infrastruktura jest w stanie wysłać i odebrać 3600 pakunków. Całość powinna przełożyć się przede wszystkim na zadowolenie klientów z szybkości realizacji zamówień oraz brak potencjalnych pomyłek - tu już całość kontroluje komputer.

Pod tym względem chcą zresztą rywalizować z Amazonem. Moim zdaniem mają szansę wygrać w tym pojedynku, choć wiele zależy od tego, jak będą się teraz rozwijać. W końcu obecnie pojawią się już coraz śmielsze plany odnośnie ekspansji na kolejne kraje - x-kom otworzył niedawno biuro w Berlinie. Firma zadbała także o miejsca pracy pracowników biurowych. Ich biurka znajdują się w tradycyjnym open space, ale zadbano także o odpowiednie pomieszczenia do odpoczynku. Oprócz kuchni, pokoju z grami, znalazły się tu także pokój wypełnioną zielenią, w którym to z głośników wybrzmiewać będą odgłosy natury. Idealne warunki, aby odzyskać siły. Estetycznie i nowocześnie.

Nie pozostaje nic innego, jak kibicować x-komowi w osiąganiu kolejnych celów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu