Recenzja

Wzmacniacz sygnału Netgear AC1200 (EX6200), czyli jak rozszerzyć zasięg WiFi w całym domu

Grzegorz Ułan
Wzmacniacz sygnału Netgear AC1200 (EX6200), czyli jak rozszerzyć zasięg WiFi w całym domu
24

O ile w mniejszych mieszkaniach zwykle wystarczy nam sam router, by cieszyć się z dostępu do sieci w każdym pomieszczeniu, o tyle w większych czy już konkretnie w domkach jednorodzinnych musimy posiłkować się różnymi transmiterami czy repeaterami, by móc bez problemu korzystać z dostępu do sieci w k...

O ile w mniejszych mieszkaniach zwykle wystarczy nam sam router, by cieszyć się z dostępu do sieci w każdym pomieszczeniu, o tyle w większych czy już konkretnie w domkach jednorodzinnych musimy posiłkować się różnymi transmiterami czy repeaterami, by móc bez problemu korzystać z dostępu do sieci w każdym miejscu.

Dostaliśmy właśnie do testów wzmacniacz sygnału WiFi od Netgear - AC1200 model EX6200. Mogłem go przetestować właśnie w domu jednorodzinnym, więc w warunkach, do których urządzenie to jest jak najbardziej stworzone. Zacznijmy jednak od specyfikacji:

  • Technologie WiFi - 802.11ac
  • Wydajność WiFi - AC1200 (300 Mbps+900 Mbps)
  • Częstotliwość WiFi - 2.4 oraz 5GHz
  • Ilość portów Ethernet - 5 x 10/100/1000 Mbps Gigabit Ethernet
  • Ilość portów USB - 1 x USB 3.0
  • Procesor dwurdzeniowy 800 MHz
  • Wzmacniacz anten 700 mW
  • Anteny 5dBi
  • Bezpieczeństwo - WiFi Protected Access® (WPA/WPA2-PSK) oraz WEP
  • Wymiary: 252 x 174 x 31 mm
  • Waga: 302 g
  • Standardy - IEEE® 802.11 b/g/n 2.4GHz, IEEE 802.11 a/n/ac 5GHz, Gigabit Ethernet, USB 3.0, DLNA kompatybilne z Digital Media Server (DMS)

Miejsce testu - piętrowy dom jednorodzinny, router znajduje się w jednym z pomieszczeń na piętrze. Pomiarów dokonywałem w pokoju z routerem, korytarzem łączącym go z kuchnią, kuchni, na parterze oraz w ogrodzie.

Sygnał dostępny jest praktycznie na całym pietrze, po czym całkowicie znika na parterze, siłą rzeczy można zapomnieć o jakimkolwiek sygnale w ogrodzie.

Powyższe zrzuty są z pomiaru zasięgu samego routera, przejdźmy już do pomiarów ze wzmacniaczem sygnału. Podłączenie wzmacniacza jest bajecznie proste, dzięki przyciskowi WPS. Wystarczy włączyć urządzenie, po załadowaniu i wygaśnięciu diod uruchamiamy parowanie przyciskiem WPS, najpierw we wzmacniaczu, a po chwili w routerze. Prawie natychmiast pojawiają się dodatkowe dwie sieci 2.4 GHz oraz 5 GHz.

Nie ma potrzeby ręcznie tworzyć dodatkowych zabezpieczeń czy haseł. Wzmacniacz automatycznie przejmuje ustawienia i hasło z routera.

Na początek chciałem sprawdzić, czy sama obecność wzmacniacza w pokoju z routerem zwiększy jego zasięg. Niestety, tutaj również sygnał zniknął na parterze.

W poszukiwaniu najlepszego miejsca dla routera przenosimy się teraz na korytarz, więc na zrzutach widzimy słabnący sygnał z pokoju z routerem, idealny na korytarzu i słabnący w kuchni oraz pierwszy raz na parterze, w ogrodzie jeszcze brak sygnału.

Widać tu też, że prawdopodobnie najlepszą lokalizacją będzie kuchnia, tak też okazało się w rzeczywistości, dzięki czemu po raz pierwszy uświadczyłem zasięgu w ogrodzie z mojego routera, a ściślej mówiąc z testowanego wzmacniacza jego sygnału.

Czy to sprzęt niezbędny dla każdego? Jak wspominałem, w mniejszych mieszkaniach przyda się tylko w ekstremalnych przypadkach, jakiś mocnych zakłóceń "po drodze", grubych ścian czy innych niedogodności. Natomiast w większych, dwupoziomowych mieszkaniach, a już na pewno w domach jednorodzinnych na pewno docenicie walory tego urządzenia.

Ważne tu jest znalezienie odpowiedniego miejsca na taki sprzęt, który wygląda dość okazale. Z pewnością kuchnia nie jest najlepszym miejscem do tego, ale myślę, że znalazłbym inne, bardziej odpowiednie i z podobnym zasięgiem w całym domu.

Pozostaje pytanie, czy nie da się tego samego osiągnąć repeaterem czy transmiterem? Otóż testowałem obydwa rozwiązania w tej samej lokalizacji i repeater nie dał rady, zasięg był tylko na piętrze, w każdym z testowanych powyżej gniazdek. Tranmiter już lepiej sobie poradził, byłby w stanie zastąpić mi ten bardziej zaawansowany wzmacniacz i jest dwa razy tańszy.

Jest tylko problem z zakłóceniami. Wzmacniacz Netgear pracuje w dwóch pasmach 2,4 GHz i 5 GHz, a to ostatnie pasmo pozbawione jest praktycznie zakłóceń z innych urządzeń, z których korzystamy w domu. Więc, jeśli zależy nam na wydajności w każdej lokalizacji i braku zakłóceń, o których nietrudno w dużym domu, słusznym wyborem będzie ten wzmacniacz.

Mówię tu oczywiście o bardziej zaawansowanych zastosowaniach, jak strumieniowe odtwarzanie wideo w HD i granie w sieci. W normalnym korzystaniu z internetu nie powinniśmy odczuć różnicy przy zwykłym transmiterze.

--
Powyższy tekst to test komercyjny. Tekst ten przedstawia niezależną opinię redakcji. Klient nie miał wpływu na kształt i wnioski przedstawione w tym tekście.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu