Twórcy Jak Dojadę udostępnili wczoraj wersję beta swojej aplikacji mobilnej i strony www, które wzbogacone zostały o wyszukiwarkę połączeń kolejowych w czasie rzeczywistym.
Domyślna wyszukiwarka połączeń kolejowych rozklad-pkp.pl potrafi zirytować - jest ciężka, powolna i oblepiona reklamami. Już dużo lepiej działa Portal Pasażera, niemniej cieszy ta nowość w aplikacji Jak Dojadę, dzięki której od teraz oprócz lokalnych połączeń kolejowych i komunikacji miejskiej wyszukamy międzymiastowe i międzynarodowe połączenia kolejowe.
Jak Dojadę - wersja beta na Androida i iOS
Z pewnością większość z Was, jeśli korzysta z Jak Dojadę, przeważnie w celu wyszukania połączeń w komunikacji miejskiej uruchamiacie aplikację mobilną. Nowość w postaci wyszukiwarki międzymiastowej dostępna jest aktualnie dla beta-testerów.
Aby dołączyć do testów, wystarczy w swojej aplikacji mobilnej przejść do jej ustawień i w sekcji Wsparcie na samym dole odnaleźć link - Dołącz do beta testów.
Zostawiam też linki bezpośrednie do Google Play i App Store, które również pozwolą Wam na dołączenie do testów - Android i iOS.
Z kolei w przypadku wyszukiwarki na stronie www, wystarczy kliknięcie w baner zachęcający do dołączenia do testów, który wyświetla się zaraz po wejściu na stronę Jak Dojadę.
Wyszukiwarka połączeń kolejowych w aplikacji Jak Dojadę
Nowość w postaci w wyszukiwarki międzymiastowych połączeń kolejowych znajdziecie w górnej części aplikacji, obok wybranego przez siebie miasta do wyszukiwania połączeń komunikacji miejskiej.
Wyszukiwanie połączeń kolejowych działa tak samo, jak w przypadku komunikacji miejskiej, wskazujemy w formularzu miasto wyjazdu oraz docelowe, następnie interesującą nas datę i czas wyruszenia w podróż. W wynikach naszego wyszukiwania wyświetlają się wszystkie połączenia w najbliższym od zadanego czasie, wraz z oznaczeniem przewoźnika, planowanym odjazdem oraz z ewentualnym czasem opóźnienia - aktualizowanym w czasie rzeczywistym.
Natomiast w szczegółach wybranego połączenia, odnajdziemy całą trasę, z wszystkimi stacjami po drodze oraz czasem przybycie i odjazdu z poszczególnych przystanków, również z uwzględnieniem powstałych opóźnień. Co ważne, w przypadku przesiadek jest też informacja na jaki peron i tor w stacji przesiadkowej wjedzie nasz pociąg i na jaki peron trzeba się udać, by wyruszyć w dalszą podróż.
Każdy skład jest dokładnie opisany, a więc dowiemy się czy umożliwia przewóz rowerów, czy jest WiFi, wagon restauracyjny, klimatyzacja, strefa ciszy oraz czy można kupić bilet u konduktora.
Wyszukiwarka połączeń kolejowych na stronie www Jak Dojadę
Wersja beta strony www Jak Dojadę to niemal żywcem przeniesiona aplikacja mobilna wkomponowana w mapę, na której wyświetla się nam wybrana trasa.
Podobnie jak w aplikacji możemy wybrać w jednym oknie wyszukiwanie lokalnych połączeń komunikacji miejskiej i kolejowej lub wyszukiwarkę międzymiastową. W wynikach wyszukiwania oprócz tekstowego opisu połączeń na mapie sprawdzimy dokładną trasę przejazdu, możemy też wyszukiwanie rozpocząć z poziomu mapy, zaznaczając punkt startowy i końcowy naszej podróży.
Co jeszcze nie działa? Próbowałem się zalogować na stronie na swoje konto, z którego korzystam w aplikacji mobilnej, ale po wpisaniu swojego adresu e-mail i hasła pojawia się komunikat o złej nazwie użytkownika i haśle. Prawdopodobnie dane te nie są jeszcze synchronizowane pomiędzy stroną a aplikacją, nie próbowałem więc zakładać kolejnego nowego konta.
Niemniej mam nadzieję, że już w ostatecznej wersji, dzięki zalogowaniu się na konto na stronie www, dostępna będzie historia wyszukiwanych połączeń, ulubione trasy czy przystanki, które mam zapisane już w aplikacji. Naturalnym kolejnym krokiem wydaje się też dodanie do tej aplikacji opcji kupowania biletów kolejowych, dzięki czemu nie będą już konieczne inne aplikacje to umożliwiające na smartfonie.
Stock Image from Depositphotos.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu