Polska

Wysyłka listów poleconych prosto z komputera już dostępna

Grzegorz Ułan
Wysyłka listów poleconych prosto z komputera już dostępna
27

O planach Poczty Polskiej wprowadzenia tej usługi informowałem Was już pod koniec listopada ubiegłego roku. Początkowo miała zostać uruchomiona w grudniu, ale dopiero dziś dostaliśmy oficjalny komunikat o jej wdrożeniu. Wysłać list polecony możemy poprzez elektronicznoą platformę Poczty, czyli En...

O planach Poczty Polskiej wprowadzenia tej usługi informowałem Was już pod koniec listopada ubiegłego roku. Początkowo miała zostać uruchomiona w grudniu, ale dopiero dziś dostaliśmy oficjalny komunikat o jej wdrożeniu.

Wysłać list polecony możemy poprzez elektronicznoą platformę Poczty, czyli Envelo. Sprawdziłem na swoim koncie i jest już dostępna ta opcja.

Wystarczy wybrać z menu nową przesyłkę - neolist i zaznaczyć opcję Drukowany.

Następnie możemy zdefiniować rodzaj listu czy zwykły polecony czy z potwierdzeniem odbioru.

W przypadku, gdy wybierzemy zwykły polecony, potwierdzenie odbioru otrzymamy bezpłatnie w formie PDF, podobnie przy opcji ZPO. Płatna będzie dodatkowo opcja otrzymania fizycznej "żółtej karteczki", którą dostarczy już nam listonosz. Treść listu możemy wprowadzić w dostępnym edytorze tekstu lub załączyć w PDF-ie.

Mimo, że ta usługa poleconych z komputera przedstawiona była jako kluczowa, osobiście jeszcze bardziej ciekawa wydaje się usługa neolistu elektronicznego.

Nie miałem jak tego sprawdzić, wymagane do tego jest Konto Zaufane, które musimy zweryfikować osobiście w placówce pocztowej. Z przesłanych informacji wynika, iż dzięki tej usłudze będziemy mogli wysyłać całą swoją korespondencję wprost z naszego konta na envelo.

Uwierzytelnienie w placówce gwarantuje, że Konto Zaufane powiązane jest z prawdziwą osobą lub firmą. Umożliwia również skorzystanie z nowej funkcjonalności – neolistu elektronicznego, który można wysłać jako zwykły lub rejestrowany.

W przypadku wersji rejestrowanej nadawca otrzyma informację o wysłaniu wiadomości do odbiorcy oraz jej dostarczeniu i odczytaniu. Daty są potwierdzane cyfrowym stemplem pocztowym.

Dodatkowo w najbliższym czasie dostępna będzie usługa skanowania korespondencji, która umożliwi również odbieranie papierowej poczty przez Internet. Poczta, po otrzymaniu listu do klienta, który podpisał umowę wyślę mu na skrzynkę Envelo skan koperty, po czym będzie mógł zadecydować czy ją otwierać czy zniszczyć. Otwarta korespondencja zostanie zeskanowana i przesłana elektronicznie. Można będzie też oczywiście zażyczyć sobie przesłanie jej w tradycyjnej formie bez otwierania.

Muszę przyznać, że ostatnie posunięcia niedawnego monopolisty robią wrażenie. Widać wyraźnie, że próbują nadrobić stracony czas i mocno dostosować swoje usługi do obecnych trendów i standardów. Pewnie po części jest to zasługą uwolnienia tych usług i rosnącej dzięki temu konkurencji, między innymi inPostu. To cieszy, bo skorzystamy na tym my, klienci, którzy do tej pory często tracili mnóstwo czasu w kolejkach w placówkach pocztowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu