Felietony

Wysyłanie tajnych wiadomości ukrytych w zdjęciach na Facebooku

Grzegorz Ułan
Wysyłanie tajnych wiadomości ukrytych w zdjęciach na Facebooku
10

Temat ochrony prywatności w sieci, zwłaszcza na Facebooku, przewija się już od dłuższego czasu, coraz więcej danych, coraz więcej firm trzecich, które mają dostęp do tych danych, wyświetlanie reklam dostosowanych do naszych zainteresowań czy publikowanych treści. To wszystko sprawia, że częściej z...


Temat ochrony prywatności w sieci, zwłaszcza na Facebooku, przewija się już od dłuższego czasu, coraz więcej danych, coraz więcej firm trzecich, które mają dostęp do tych danych, wyświetlanie reklam dostosowanych do naszych zainteresowań czy publikowanych treści. To wszystko sprawia, że częściej zaczynamy myśleć o ograniczeniu naszej aktywności w tym serwisie bądź całkowitej rezygnacji z niego. Powstają też projekty, które pozwalają nam choćby poczuć, że nie wszystko, co tu opublikujemy będzie przez kogoś innego niż nasz adresat odczytane.

Secretbook to rozszerzenia do Google Chrome, dzięki któremu dodamy do wybranych zdjęć wiadomość. Zdjęcia takie można opublikować na Facebooku i będą widoczne dla każdego, ale sama wiadomość dostępna będzie tylko dla naszych znajomych, którzy będą znali hasło.

Generalnie, zdjęcie z tak zakodowaną w sobie wiadomością, nie różni się niczym od oryginału, aby aktywować samą wiadomość uruchamiamy skrót klawiaturowy CTRL+ALT+a i po wpisaniu hasła możemy ją dopiero odczytać.

Na tę chwilę należy traktować to trochę z przymrożeniem oka i dla zabawy. Narzędzie wykorzystuje tu wprawdzie technikę Steganografii JPG, czyli zapisywania małego pliku .txt z zakodowanym tekstem w pliku .jpg, ale nie do końca to chyba jeszcze działa. Wiadomość wynikowa okazała się odmienna od tej którą wpisywałem: ze słowa Testy "wyszło" słowo Tekty:), ale to dopiero początki projektu, w przyszłości Secretbook może okazać się ciekawym rozwiązaniem w temacie prywatności na Facebooku.

Rozszerzenie do pobrania Chrome Web Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu