Felietony

Wyniki w Google bez szukania? Czy tak będzie wyglądać w przyszłości Google?

Grzegorz Marczak
Wyniki w Google bez szukania? Czy tak będzie wyglądać w przyszłości Google?
20

Podczas konferencji LeWeb jak co roku gościem specjalnym była Marissa Mayer do niedawno odpowiedzialna w Google za to co najważniejsze czyli produkty związane z wyszukiwarką - teraz natomiast zajmująca się usługami lokalizacyjnymi itp. Rozmowę prowadził jak zwykle Arrington z Techcruncha. Pośród...

Podczas konferencji LeWeb jak co roku gościem specjalnym była Marissa Mayer do niedawno odpowiedzialna w Google za to co najważniejsze czyli produkty związane z wyszukiwarką - teraz natomiast zajmująca się usługami lokalizacyjnymi itp. Rozmowę prowadził jak zwykle Arrington z Techcruncha.

Pośród wielu ciekawych tematów dyskusji pojawiła się też spraw przyszłości wyszukiwarki. Mayer przedstawiła wizję w której to wyszukiwarka działa w trybie push.

Bazując na tym co Google wie o danej osobie (a wie sporo bo zna historię wyszukiwania, lokalizacje i najczęściej odwiedzane miejsca itp) wyszukiwarka może sama proponować ciekawe informacje. W przykładzie jaki podała odniosła się do usług mobilnych. Czyli na przykład możliwości wyświetlenia pełnego menu na telefonie w momencie kiedy dana osoba znajduje się w konkretnej restauracji.

Osobiście ten przykład do mnie nie do końca przemawia bo wydaje się za bardzo inwazyjny. Natomiast zastanawiam się jak wersja push Google mogła by działać w klasycznym internetowym wydaniu?

Wchodząc do wyszukiwarki mielibyśmy propozycje najciekawszych informacji które mogą nas zainteresować? Myślę, że Google byłoby w stanie stworzyć najlepszy z możliwych mechanizmów do rekomendacji informacji - wiedzą o użytkownikach praktycznie wszystko jedynym wyzwaniem byłby algorytm do sprytnego wykorzystania tych danych.

Pytanie tylko czy to nadal będzie można nazwać wyszukiwarką i czy faktycznie tego typu możliwości będą miały wpływ na rozwój wyszukiwarek czy też staną się tylko jednym z wielu dodatkowych gadżetów?

Polecam obejrzeć cały wywiad z Mayer - jest ona bardzo dobrym mówcą. Dzięki czemu cała rozmowa jest bardzo płynna, bez specjalnego nadęcia i nudnych fragmentów.Ps. Jutro kolejny dzień Leweb - wszyscy zainteresowani mogą na żywo śledzić przebieg konferencji na ustream.tv/leweb

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleArringtonsearch