Ciekawe strony

Wynalazca myszki komputerowej stworzył nowy rodzaj klawiatury dotykowej. Pisanie przypomina grę akordów

Marcin Kamiński
Wynalazca myszki komputerowej stworzył nowy rodzaj klawiatury dotykowej. Pisanie przypomina grę akordów

Amerykański naukowiec Douglas Engelbart być może nie jest znany Wam z nazwiska, jednak z pewnością znacie jego wynalazki, takie jak mysz komputerowa c...


Amerykański naukowiec Douglas Engelbart być może nie jest znany Wam z nazwiska, jednak z pewnością znacie jego wynalazki, takie jak mysz komputerowa czy hipertekst. 87-letni dziś Engelbart nie spoczywa jednak na laurach i pracuje nad kolejnymi pomysłami. Spod jego ręki wyszedł prototyp nowej klawiatury, obsługiwanej w wygodny sposób za pomocą tylko jednej ręki. Urządzenie zostało właśnie przystosowane do działania z ekranami dotykowymi i ma naprawdę spore szanse na wejście do masowej produkcji.

Douglas Engelbart - wynalazca myszki komputerowej

Używanie nowego typu klawiatury, wymyślonej przez Douglasa Engelbarta, przypomina nieco grę akordów. Pod każdym z palców dostępny mamy inny znak, możliwe jest także wciśnięcie kilku klawiszy jednocześnie w celu wywołania kombinacji. I tak przyciskając pierwszy i drugi palec otrzymamy literę "A", a przytrzymując palec pierwszy i trzeci wpiszemy literę "B". Daje to łącznie aż 32 kombinacje, co zdecydowanie wystarcza do ujęcia całego alfabetu (26 liter), a także klawiszy funkcyjnych typu enter czy spacja.


Jakie są zalety takiego rozwiązania? Po pierwsze, klawiaturę dotykową obsługuje się wygodnie za pomocą tylko jednej ręki, co doskonale sprawdziłoby się zarówno w telefonach, jak i tabletach. Wykorzystanie jedynie pięciu punktów dotykowych na ekranie pozwala zachować duży rozmiar przycisków, przez co będą one wygodne w użyciu nawet przez osoby mające problemy ze wzrokiem. Anulowanie wpisywania danego słowa jest także bardzo proste - wystarczy dotknąć ekranu wszystkimi pięcioma palcami. Funkcję wyświetlania każdej litery przed jej wprowadzeniem można z kolei wykorzystać przy projektowaniu aplikacji edukacyjnych. Co bardzo istotne, nowy rodzaj klawiatury udostępniono w ramach otwartego oprogramowania (open source).

Jeżeli posiadacie pod ręką tablet z systemem iOS lub Android, klawiaturę akordową możecie wypróbować samodzielnie pod tym adresem. Ciekawi jesteśmy Waszych opinii - widzicie zastosowanie takiej metody wprowadzania tekstu w tabletach?

Źródło obrazka.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu