To mnie drażni.

Wykop i komentarze - dlatego uważam, że moderacja ma czasami sens

Grzegorz Marczak
Wykop i komentarze - dlatego uważam, że moderacja ma czasami sens
54

Wykop.pl to pierwszy polski odpowiednik Digg.com - pierwszy i jak do tej pory jedyny, któremu udało się przetrwać i zdobyć stabilną pozycję. Przyznam, że sam serwis odwiedzam dość regularnie w poszukiwaniu ciekawych informacji - ostatnio jednak zajrzałem w głąb wykopu i doszedłem do komentarz...

Wykop.pl to pierwszy polski odpowiednik Digg.com - pierwszy i jak do tej pory jedyny, któremu udało się przetrwać i zdobyć stabilną pozycję.

Przyznam, że sam serwis odwiedzam dość regularnie w poszukiwaniu ciekawych informacji - ostatnio jednak zajrzałem w głąb wykopu i doszedłem do komentarzy. Z komentarzami wykop nie wygląda najlepiej. Chodzi mi o oczywiście o poziom komentarzy a nie o ich techniczne wykonanie.

Każdy kto prowadzi serwis społecznościowy a szczególnie taki który dynamicznie się rozwija w pewnym momencie napotyka na tak zwany problem "spadającego poziomu".

Oczywiście jest to faza przejściowa (bo trolli moim zdaniem trzeba przeczekać) ale zawsze bardzo bolesna. Wydaje mi się, że wykop znalazł się właśnie w takim momencie rozwoju, w którym zalewa go fala nastoletnich pseudo użytkowników.

Do napisania tego komentarza na temat wykopu skłoniły mnie komentarze pod wpisem Polscy bloggerzy jednoczą się w sprzeciwie w sprawie Tybetu (nie będę streszczał o co chodzi w tej notce bo każdy ją może przeczytać). Komentarze do tego wpisu niestety uświadomiły mi jak bardzo bolesna dla serwisu może być popularność, i nie chodzi w tym przypadku o poruszaną tematykę ale o wiedzę i poziom komentujących - oto kilka najlepszych cytatów:

Po znacznej części popieram @sphyro - "polscy blogerzy", tzn. że bloger to już fakultywny tytuł jest? jak nie mam świstka papieru to już nie bloger jestem? Ja mam w głebokim poważaniu masochistyczne upodobania tybetańczyków do ścierania się z chińczykami.

Najlepiej było by dopiec samym sobie ale zahamować rozwój chin a później wysłać tam naszych. Ale tak się nie stanie to raz a dwa Rosja współpracuje z chinami a oni tybetu nie oddadzą a nam guzik do tego co oni robią z ludnością tybetu

to nic nie da, nie wierzę w intencje blogerów, myślę że część chce po prostu zarobić na reklamach zresztą, co świat może zrobić chinom... jak trzeba będzie to wybija wszystkich Tybetańczyków i nie usłyszą nawet słowa krytyki

jak sie odłączy tybet od chin to chińska gospodarka nie osłabi się wiec im wiele nie zaszkodzicie . Tybet jest strasznie zacofany i będą znowu głupie i bezsesowne akcje "pomocy" pomocy która wcale nie pomaga głupim bo patrząc na dziesiejszą afrykę ciemne ludy nie potrafią mądrze korzystać z tej pomocy. no chyba że tu chodzi o nowe bazy wojskowe co umożliwi nam kontrolowanie Azji . Ale to science fiction.

I mógłbym tak jeszcze długo ale w sumie nie chodzi o to aby pogrążać wykop - fazę ambitnych komentarzy od nieopierzonej młodzieży zapewne trzeba przeczekać (i mieć do tego cierpliwość) - chociaż może gdyby wprowadzić jakieś blokady na komentarze po uzyskaniu iluś tam minusowych punktów?

Ps. Wykopcie ten wpis a zobaczymy jakie będą do niego komentarze :)

Aktualizacja : Wpis na wykopie ma w tej chwili 44 "zakopy" (to chyba jakiś rekord niepopularności)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wykopmoderacja