Linux

Wydano jądro Linuksa w wersji 4.0 [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
Wydano jądro Linuksa w wersji 4.0 [prasówka]
86

Linus Torvalds ogłosił wczoraj wydanie jądra Linuksa w wersji 4.0. Kolejny numerek nie oznacza jednak rewolucyjnych zmian. Prawdę powiedziawszy to bardziej wydanie skupiające się na poprawkach i usprawnieniach. Rewolucji raczej tutaj nie uświadczymy, co nie znaczy, że nie dokonał się postęp. Linux...

Linus Torvalds ogłosił wczoraj wydanie jądra Linuksa w wersji 4.0. Kolejny numerek nie oznacza jednak rewolucyjnych zmian. Prawdę powiedziawszy to bardziej wydanie skupiające się na poprawkach i usprawnieniach. Rewolucji raczej tutaj nie uświadczymy, co nie znaczy, że nie dokonał się postęp.

Linux kernel 4.0

Linux kernel 4.0 debiutuje wraz ze wsparciem dla procesorów Intel Quark, lepszą obsługą ARM, a także usprawnieniami związanymi z HID. Duży postęp dokonał się również w obsłudze procesorów graficznych AMD i Intela. W tym pierwszym przypadku pojawiła się obsługa DisplayPort oraz lepsze zarządzanie wentylatorami. W tym drugim - obsługa architektury Skylake. Ogólnie jednak nie jest to rewolucyjna aktualizacja. W kolejce czeka jednak 10 tys. zmian w kodzie źródłowym, więc można się się spodziewać, że kernel 4.1 będzie miał więcej nowości. Dlatego za największy atut kernela 4.0 należy uważać stabilność oraz niezawodność.

Google Maps z bardziej mobilnym interfejsem

Google wprowadza delikatne zmiany w interfejsie desktopowych Map. Na pasku wyszukiwania pojawiła się ikonka menu, po kliknięciu której wysuwa się panel przypominający mocno ten, z aplikacji mobilnej. Ponadto twórcy zmienili położenie legendy oraz ustawień trasy - teraz okienka te pojawiają się po środku, tuż przy dolnej krawędzi. Zmiany mają sukcesywnie pojawiać się u kolejnych grup uzytkowników. To kolejny redesign Google'a po weekendowym, nowym odtwarzaczu YouTube'a.

Windows 10 z klawiaturką dla phabletów

Okazuje się, że Windows 10 będzie dysponował poprawioną obsługą smartfonów z dużymi ekranami. Wydany w weekend testowy build posiada bowiem nową klawiaturę ekranową, która wyświetla się w bocznej części ekranu. Użytkownik może sam zdecydować o tym, jaki układ wybierze - wycentrowany, lewy lub prawy.  Tym samym stało się to rozwiązaniem bardzo elastycznym i wszechstronnym, którego nie posiada m.in. natywna klawiatura Google w Androidzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu