Linux

Ubuntu dla telefonów nie umiera... dzięki Chińczykom

Jakub Szczęsny
Ubuntu dla telefonów nie umiera... dzięki Chińczykom
3

Chiński producent telewizorów zdecydował się na dodanie do swojej oferty smartfonów. Dzięki grupie stojącej za Ubuntu możemy przekazać Wam nieco informacji na temat tych telefonów, które będą oparte właśnie na tym systemie. LeTV chce stworzyć urządzenia charakteryzujące się dobrym wyglądem, rozsądny...

Chiński producent telewizorów zdecydował się na dodanie do swojej oferty smartfonów. Dzięki grupie stojącej za Ubuntu możemy przekazać Wam nieco informacji na temat tych telefonów, które będą oparte właśnie na tym systemie. LeTV chce stworzyć urządzenia charakteryzujące się dobrym wyglądem, rozsądnymi wymiarami i dobrej jakości dźwiękiem Hi-Fi.

LeTV S1 to akurat "najsłabsze" urządzenie z tej linii z 5,5-calowym wyświetlaczem napędzane ośmiordzeniowym procesorem MediaTek MT6595. Urządzenie oparte jest na metalowej ramce i plastikowej obudowie.

O średniaku wiemy natomiast dużo więcej - w X1 zobaczymy 5,5 - calowy wyświetlacz wyprodukowany przez Sharp. Ma on oferować bardzo wysoką rozdzielczość 1440 x 2560 pikseli. W środku zatyka high-endowy, ośmiordzeniowy Snapdragon 810. Zdjęcia zrobimy dwoma aparatami fotograficznymi - z tyłu otrzymamy matrycę o rozdzielczości 16 MP, a z przodu 4 MP. W przeciwieństwie do nieco biedniejszego S1, średniak ma być w całości opakowany w metalową obudowę.

Najmocniejszy i największy w tej grupie MX1 ma posiadać ogromny, bo 6,3-calowy wyświetlacz i Snapdragona 810. W przeciwieństwie do średniaka, z tyłu otrzymamy już naprawdę ciekawy aparat o matrycy 20,7 MP i wyprodukowany przez Sony.

Każdy z tych trzech modeli będzie dostępny w trzech wersjach kolorystycznych - złotym, czarnym i białym. Każde z urządzeń będzie produkowane przez Asusa. Najbiedniejszy model wyceniony będzie na około 160 dolarów, natomiast średniak będzie wymagał wyłożenia na ladę już 320 zielonych. Najmocniejszy z grona tych telefonów będzie już kosztował niemal pół tysiąca dolarów (481$). Nie wiadomo jednak, kiedy te urządzenia trafią na półki w Chinach - wiemy na pewno, że raczej z Kraju Środka nie wyjadą. Nie jestem pewien, czy poradzą sobie na rynku zdominowanym przez Androida - gdzie liczy się także i cena, a akurat w wypadku tych telefonów jest ona dosyć wysoka, jak na chińskie warunki.

Warto jednak obserwować te telefony - one bowiem będą oparte na Ubuntu, które niegdyś miało plan by mocno wejść w rynek mobile. To jednak się nie udało, a w środowisku nowych technologii mocno przeszacowano potencjał tego systemu - raz po raz okazywało się, że niestety nie działa on jak należy. Zobaczymy, jak będzie w tym przypadku.

Grafika: 1, 2, 3

Źródło: Phonearena

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu