Przeglądarki internetowe

Wyciszanie konkretnych kart w Chrome możliwe dzięki tej wtyczce

Konrad Kozłowski
Wyciszanie konkretnych kart w Chrome możliwe dzięki tej wtyczce
14

Czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze i zasada ta zdecydowanie sprawdza się w przypadku tak potrzebnego wyciszania pojedynczych kart w Chrome. Jedna wtyczka i wszyscy zadowoleni.

Co ciekawe, taka funkcja była wbudowana w przeglądarkę Chrome już jakiś czas temu, ale Google zdecydowało się ją z jakichś powodów usunąć. Jej brak jest jednak zauważalny i odczuwalny, tym bardziej, że inne przeglądarki wciąż ją oferują i nie ma żadnego problemu z ich działaniem. Nic więc dziwnego, że niezależni deweloperzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przygotowano wtyczkę do Chrome, która nadrobi braki.

Wyciszanie kart w Chrome

Jej nazwa to naturalnie Mute Tab, a logo jednoznacznie wskazuje na jej działanie. Waży zaledwie 40 KB i załatwia sprawę od ręki. Po instalacji wtyczki na pasku rozszerzeń pojawia się głośniczek, po którego naciśnięciu możemy wyciszyć daną kartę. Zabrakło tej funkcji w  Chrome 71 i od tamtej pory Google nie przywróciło już takiej możliwości.

Rozwiązanie oferowane przez wtyczkę nie jest tak wygodne i praktyczne, jak ta sama funkcja niegdyś obecna w Chrome, a dziś dostępna w innych przeglądarkach, ponieważ zamiast ikonki głośnika na karcie, musimy korzystać z paska zadań. Oznacza to, że w pierwszej kolejności musimy przejść na kartę, z której wydobywa się dźwięk, a dopiero później ją wyciszyć.

Kiedy Google przywróci tę funkcję w Chrome?

Nie zdziwiłbym się, gdyby rosnąca popularność takiej wtyczki spowodowała, że Google rozważy przywrócenie funkcji wyciszania pojedynczych kart, co biorąc pod uwagę dzisiejsze sposoby używania przeglądarek, jest bardzo potrzebne. Coraz częściej oglądamy za ich pośrednictwem filmy i słuchamy muzyki, a nawet gramy w gry. Uznanie karty jako oddzielną aplikację, pod względem procesu systemowego, było właściwym krokiem i podobnie powinno to wyglądać w kwestii multimediów i ich kontrolowania. W deweloperskim Chrome zawitały przyciski sterujące odtwarzaniem i mam nadzieję, że następną w kolejce funkcją powinno być wygodne wyciszanie poszczególnych kart.

Mute Tab w Chrome Web Store

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu