Felietony

Wyciekł Flipboard na Androida

Jan Rybczyński
Wyciekł Flipboard na Androida
16

Flipboard to aplikacja gromadząca informacje z różnych źródeł (portale, Facebook, Twitter, RSS) i prezentująca je w formie gazety. Ten niepozorny program robi duże wrażenie - Grzegorz Marczak napisał swojego czasu artykuł "Flipboard jest świetny – dla tej aplikacji warto mieć iPada" i muszę się z ni...

Flipboard to aplikacja gromadząca informacje z różnych źródeł (portale, Facebook, Twitter, RSS) i prezentująca je w formie gazety. Ten niepozorny program robi duże wrażenie - Grzegorz Marczak napisał swojego czasu artykuł "Flipboard jest świetny – dla tej aplikacji warto mieć iPada" i muszę się z nim zgodzić. Appka pojawiła się najpierw na iPada, a po jakimś czasie, również na iPhone'a. Do tej pory użytkownicy Androida musieli obejść się smakiem, lecz w trakcie krótkiej zabawy telefonem Samsung Galaxy S3 podczas premiery, zaskoczyła mnie ikona Flipboarda właśnie. Ktoś kto również był na premierze wyciągnął wersje instalacyjną i udostępnił ją publicznie.

Grzegorz podając specyfikacje Galaxy S3, zwrócił uwagę, że Samsungowi udało się namówić Flipboard do wydania ekskluzywnej wersji na nowy, topowy telefon tego producenta. Faktycznie, bawiąc się telefonem na premierze natknąłem się na Flipboard i sprawdziłem jak działa. Musze przyznać, że wygląda świetnie jak zwykle, zwłaszcza na ekranie o wysokiej rozdzielczości. Oczywiście znacznie więcej informacji mieści się na ekranie tabletu, ale mimo wszystko, Flipboard to jest aplikacja, którą chętnie zainstaluję na każdym swoim urządzeniu mobilnym.

Składanie informacji w formę gazety nie wydaje się niczym skomplikowanym, ale trzeba zobaczyć efekt, żeby zrozumieć. Inne, naśladujące serwisy zwykle nie rdzą sobie z tym nawet w połowie równie dobrze, jeśli chodzi o dobór obrazków i przejrzystość formy.

Najwyraźniej jeden z uczestników premiery i jednocześnie członek forum xda-developers, postanowił wyciągnąć plik instalacyjny Flipboarda (apk) i udostępnić go światu. Opinie o jego działaniu na rożnych urządzeniach z Androidem są podzielone. Jedni twierdzą, że działa idealnie, innym nie przerzucają się strony, albo maja inne kłopoty. Nic w tym dziwnego, skoro aplikacja nie została oficjalnie udostępniona, ani przetestowana na innych urządzeniach, niż S3. Problemy nie są jednak bezpośrednio związane z wydajnością urządzeń, wielu użytkowników S2, a nawet S pisało o bezproblemowym działaniu.

Prawdopodobnie wyciek aplikacji przyspieszy wydanie oficjalnej wersji do sklepu Google Play, wtedy większość problemów powinna zostać rozwiązana.

Na koniec zwrócę tylko uwagę, że instalowanie aplikacji spoza sklepu Play jest potencjalnie niebezpieczne. Każdy podejmuje ryzyko na własną odpowiedzialność. W tym celu należy odblokować w telefonie funkcje instalowania aplikacji ze źródeł zewnętrznych, znajdująca się w ustawieniach bezpieczeństwa - "Nieznane źródła - Zezwalaj na instalację aplikacji spoza witryny Market".

Na informacje o wycieku natrafiłem w serwisie Engadget, z niego pochodzi też zdjęcie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu