Ciekawe strony

Jak odpowiednio zmotywować cały zespół współpracowników? Z Workitywork to proste

Grzegorz Ułan
Jak odpowiednio zmotywować cały zespół współpracowników? Z Workitywork to proste
19

To pytanie zadaje sobie zapewne niejeden menedżer, zarządzający dużymi projektami, co za tym idzie sporą grupą współpracowników. W natłoku obowiązków i zdarzeń w codziennych zmaganiach z projektem często zapomina się o poszczególnych ogniwach i jednostkach. Małe sukcesy zostają niedocenione i zapomn...

To pytanie zadaje sobie zapewne niejeden menedżer, zarządzający dużymi projektami, co za tym idzie sporą grupą współpracowników. W natłoku obowiązków i zdarzeń w codziennych zmaganiach z projektem często zapomina się o poszczególnych ogniwach i jednostkach. Małe sukcesy zostają niedocenione i zapomniane. Motywacja i morale w zespole spada, często nie wiemy z jakiego powodu.

Z taką myślą powstawał zapewne nowy serwis Workitywork, który pomaga menadżerowi motywować grupą współpracowników, a im dzielić się swoimi sukcesami z całym zespołem. Dodatkowo aktywnie uczestniczyć we wspólnych pracach i ich efektach. Przyznam, iż osobiście uważam, że jest to dość innowacyjny pomysł na serwis, odbiegający trochę od panującego trendu w Internecie, kopiowania pomysłów już sprawdzonych. Jest nowy, dobrze przemyślany i niesłychanie użyteczny.

Po założeniu konta i nadaniu nazwy swojemu zespołowi menadżer zaprasza do niego swoich współpracowników. Każdy z nich ma możliwość w pierwszej kolejności do wyrażenia swojego nastroju przed kolejnym dniem pracy. Na swoim koncie ma podgląd jak się rozkładało to w czasie. Menedżer widzi tylko ogólną motywację zespołu na wykresie w poszczególnych dniach.

Kolejnym elementem serwisu jest system pochwał, czyli najprzyjemniejsza część dla zespołu. Pochwały może nadawać każdy. Zarówno menedżer pracownikom jak i pracownicy między sobą, nie wiem, na przykład w podziękowaniu za bezinteresowną pomoc w jakichś czynnościach. Oczywiście pochwał nie można składać samemu sobie.

Całkiem inaczej można zacząć dzień w pracy po przeczytaniu takiego e-mail'a.

Następna zakładka odpowiedzialna jest za przeprowadzanie ankiet wśród pracowników. Może być wykorzystana do podjęcia wspólnych decyzji co do poszczególnych działań zespołu. Ankiety przeprowadza tylko menadżer. Wybaczcie mało motywacyjne testy tego narzędzia, ale miałem ograniczoną liczbę testujących:).

Dalej przechodzimy do opcji dzielenia się sukcesami z całym zespołem. To miejsce jest właśnie na wyrażenie siebie, swojej pracy, podzielenie się ze wszystkimi swoimi małymi czy dużymi sukcesami. Tutaj te sukcesy są zauważane przez cały zespół, który też może pogratulować poszczególnym współpracownikom swoich osiągnięć.

Wszystkie działania w serwisie mamy wyszczególnione na głównej tablicy.

Tyle z możliwości całego serwisu. Codzienne korzystanie z tych funkcji nie zabiera dużo czasu, ani menedżerowi ani współpracownikom, a może znacząco wpłynąć na morale i ogólny klimat w zespole.

Dla części z Was brzmi to zapewne jak działania wyjęte wprost z jakiejś sekty. Zapewniam Was jednak, iż odpowiednia atmosfera w zespole w dłuższym czasie współpracy nad danym projektem może mieć kolosalne znaczenie dla ogólnego jego sukcesu. Dzięki temu serwisowi możemy mieć szybki i wygodny podgląd, praktycznie na bieżąco, na to jak pracuje cały zespół, jakie ma nastawienie w danym dniu i w dłuższym okresie. Nie umkną nam również sukcesy poszczególnych jednostek, możemy je dostrzec, nagrodzić i odpowiednio zmotywować do dalszej pracy.

Co do zaproszeń, czekam na odpowiedź twórcy serwisu, czy mogę wykorzystać przyznany kod do prywatnych testów. Gdy tylko ją otrzymam, zaktualizuje wpis o ten kod, byście sami mogli sprawdzić Workitywork w działaniu. Na tę chwilę możecie wysłać swoje zapytanie o zaproszenie bezpośrednio przez stronę. Ja dostałem następnego dnia, wysłane emailem z iPhone jednego ze współzałożycieli serwisu.

Aktualizacja:

Właśnie otrzymałem dla Was kod do prywatnych beta testów. Wpisujemy go na dole przy zakładaniu konta. Kod - WORKISHAPPY

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu