Bezpieczeństwo w sieci

Wyciek danych z MediaExpert.pl. Akurat na "czarny piątek"

Jakub Szczęsny
Wyciek danych z MediaExpert.pl. Akurat na "czarny piątek"
13

Jak podaje Niebezpiecznik, dzisiaj doszło do wycieku danych ze strony MediaExpert.pl. Przez jakiś czas witryna była niedostępna w sieci - powodem tego były problemy z jej funkcjonowaniem, które przełożyły się na udostępnienie danych klientów sklepu.

Do Niebezpiecznika zgłosiło się kilka osób, które utrzymywały, że ich dane zaczęły być widoczne dla innych użytkowników strony - otrzymywały one nawet telefony z sugestią zmiany hasła z tego powodu. Niewykluczone, że do takich sytuacji dochodziło znacznie częściej i na znacznie większej liczbie dostępnych w serwisie kont - nie każdy bowiem będzie "leciał" do Niebezpiecznika pochwalić się takim incydentem. Pewne jest natomiast to, że krótko po ujawnieniu błędu (ok. godz. 10:00), Media Expert wyłączył stronę i próbował naprawić błąd.

W międzyczasie jeden z użytkowników powiadamiających o sprawie serwis Niebezpiecznik mógł obserwować, jak na jego koncie dokonywane są transakcje, a ponadto zmieniane są jego dane. Na fanpage'u MediaExpert.pl zaczęły pojawiać się wpisy o nieoczekiwanym zachowaniu strony, ale moderatorzy postanowili kryzysowi "ukręcić łeb" i usuwają wszelkie informacje o tym incydencie. Trochę nieładnie, drogi Media Ekspercie.

Błąd w MediaExpert.pl został już naprawiony - ale sprawdźcie swoje konta

Możliwe, że Wasze dane pojawiały się u innych użytkowników serwisu: warto więc sprawdzić, czy na Waszych kontach nie widnieją podejrzane transakcje, albo czy nie zostały zmienione informacje o profilu. Jeżeli tak - skontaktujcie się telefonicznie z Media Expert - według naszych danych dział obsługi klienta dosyć szybko reaguje w takich sprawach. Obecnie, błędy pozwalające na podejrzenie profili innych klientów nie występują.

Media Expert przesłało nam krótkie oświadczenie:

W nawiązaniu do opublikowanego przez Państwa materiału, chciałbym poinformować, że chwilowa awaria naszego systemu informatycznego, stwierdzona przez nas w godzinach porannych, została błyskawicznie naprawiona, a dane naszych klientów są bezpieczne. Problem był związany z serwerem cache. Jesteśmy w kontakcie z klientami, których zdarzenie to dotyczy. Zważywszy na specyfikę dzisiejszego dnia, jeszcze raz podkreślam, że dane naszych klientów są bezpieczne. Pozwolę sobie również poinformować, że wszystkie zamówienia złożone w ramach promocji Black Friday są i będą realizowane bez żadnych problemów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu