Microsoft

Konto Microsoft bez hasła? Tak, ale pod warunkiem, że mamy odpowiednie urządzenia

Piotr Kurek
Konto Microsoft bez hasła? Tak, ale pod warunkiem, że mamy odpowiednie urządzenia
21

Microsoft po raz kolejny stara się wyznaczać trendy. Tym razem zajął się tradycyjnymi hasłami i forsuje rozwiązania, które mają wyeliminować konieczność ich używania i co najgorsze — zapamiętywania.

Dzisiejszy świat cyfrowy wystawia nasze szare komórki na ciężką próbę. Czasy krótki, łatwych do zapamiętania, haseł już dawno się skończyły. Teraz liczą się rozbudowane ciągi znaków składające się nie tylko z liter, ale cyfr i symboli. Wszystko po to, by zabezpieczyć się przed niepowołanym dostępem do banku, skrzynki pocztowej, telefonu, czy ulubionego sklepu internetowego.

Zobacz też: Hasła? Zapomnij o nich, Microsoft Edge Cię w tym wyręczy

Jak wiadomo, warto by każda z tych usług miała zupełnie inne hasło — tak na wszelki wypadek. W naszych głowach roi się od dziesiątek kombinacji, których zapamiętywanie wraz z wiekiem nie jest wcale takie łatwe. Rozwiązaniem są aplikacje przechowujące i generujące za nas hasła, jednak są one często płatne i w pewnym momencie mogą przestać być niezawodne.

Zobacz też: Jeszcze wygodniejsze logowanie bez hasła na konto Microsoft

Microsoft postanowił rozprawić się z problemem zapamiętywania skomplikowanych kombinacji i jako jedna z pierwszych firm technologicznych na poważnie bierze się za wyeliminowanie haseł. Zaczyna od własnego konta Microsoft, z którego korzystają miliony osób na całym świecie. Konto to nie tylko dostęp do poczty. To także dysk w chmurze, pakiet Office,  Xbox, Bing, czy Skype. Od dziś, można zapomnieć jedno hasło — pod warunkiem, że spełniamy pewne wymagania.

Konto Microsoft bez podawania hasła

Gigant z Redmond, jako członek FIDO Alliance (organizacji promującej biometryczne technologie identyfikacji) oraz W3C (organizacji zajmującej się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW) mocno forsuje rozwiązania wykorzystujące Windows Hello i fizyczne klucze spełniające standardy FIDO2. By zalogować się do konta Microsoft nie trzeba już myśleć o haśle — wystarczy komputer z systemem Windows 10 w wersji 1809 i przeglądarka Microsoft Edge.  Do tego Windows Hello lub klucz USB/NFC i kilka chwil by zarejestrować swoje urządzenie na koncie Microsoft. Od tej pory logowanie do konta odbywać się będzie bez konieczności podawania hasła — wystarczy weryfikacja za pomocą skanu twarzy, palca lub zabezpieczeń.

Źródło: Microsoft

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu