Polska

Wyborcza idzie na całość – Piano to za mało, od dziś zamyka całkowicie darmowy dostęp do swoich treści w sieci

Grzegorz Ułan
Wyborcza idzie na całość – Piano to za mało, od dziś zamyka całkowicie darmowy dostęp do swoich treści w sieci
48

Od czasu, kiedy informowaliśmy Was o wprowadzeniu opłat za treści w czołowych polskich serwisach za pośrednictwem platformy Piano minęło już półtora roku. Ciężko było w tym okresie o jakiekolwiek informacje o powodzeniu tego kroku. Brak statystyk, popularności wśród internautów. Powody tego mogły...

Od czasu, kiedy informowaliśmy Was o wprowadzeniu opłat za treści w czołowych polskich serwisach za pośrednictwem platformy Piano minęło już półtora roku. Ciężko było w tym okresie o jakiekolwiek informacje o powodzeniu tego kroku. Brak statystyk, popularności wśród internautów.

Powody tego mogły być różne. Albo całkowite nieporozumienie i brak zainteresowania, albo czegoś w tym systemie brakowało i trzeba było coś z tym zrobić. Pierwsza na ten krok zdecydowała się Agora i dziś podczas odwiedzania jej serwisów ujrzycie taki oto obrazek.

Nie oznacza to wprawdzie całkowitej rezygnacji z platformy Piano, ale Agora tym samym daje kolejną opcję do wyboru na dystrybucje swoich treści w sieci. Użytkownicy, którzy do tej pory korzystali z abonamentu w Piano, po jego wygaśnięciu będą mogli zadecydować, czy nadal Piano czy nowe pakiety prenumeraty cyfrowej Gazety Wyborczej albo nawet obydwie opcje.

Co się zmieni? W Piano miesięczny abonament do wybranych treści kosztował 19,90 zł miesięcznie, tygodniowa subskrypcja – 9,90 zł oraz roczna za 199 zł. W prenumeracie GW za trochę mniejszą opłatą dostaniemy pełen dostęp do:

  • wyborcza.pl, w tym Duży Format, Magazyn Świąteczny, Ale Historia, Piątek Ekstra, Polityka Ekstra, Sport Ekstra
  • wyborcza.biz
  • serwisach lokalnych 22 miast: Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Toruń, Częstochowa, Trójmiasto, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Opole, Płock, Poznań, Radom, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wrocław, Gorzów, Zielona Góra
  • wysokieobcasy.pl

Dostęp do tych treści będziemy mieli na komputerze, tablecie i smartfonie. Przy wyższych pakietach dochodzi dostęp poprzez czytniki czy aplikacje mobilne. I tu Agora widzi swoją szansę na zwiększenie dochodów z płatnych treści. Pakiet Wyborcza wchodzi bowiem w skład abonamentu Piano (199 zł rocznie). Czy sam dostęp poprzez aplikację w wyższych pakietach spotka się z większym zainteresowaniem odbiorców? Ciężko to ocenić, ale jeśli będziemy chcieli od teraz korzystać z tych udogodnień i do tego mieć dostęp do innych serwisów z platformy Piano, będziemy musieli się liczyć z kwotami rzędu 500-600 zł za rok (Pakiet Wyborcza Plus, Premium+Piano), a to już trochę astronomiczne kwoty...

Co z bezpłatnymi treściami? Każdy z zalogowanych użytkowników od dziś będzie miał dostęp tylko do 10 bezpłatnych artykułów w miesiącu we wszystkich tych tytułach. Tak więc można mówić już o całkowitym zamknięciu tych serwisów w sieci. Bezpłatne pozostają też artykuły z Gazeta.pl, ale też ciężko powiedzieć na jak długo. Czy to się uda? Najwyraźniej Agora wie, co robi, miała dużo czasu od uruchomienia Piano, na przeanalizowanie szans i zagrożeń, pytanie tylko co z innymi serwisami w tej platformie? Oby nie wpadły na taki sam pomysł.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

płatne treściwyborcza