Strona internetowa to wizytówka firmy w sieci. Aby użytkownik szybko ją zapamiętał, potrzebna jest odpowiednia domena. Wybór wolnej nazwy to początek drogi do sukcesu. Kolejnym krokiem jest wybór hostingu i odpowiednich zabezpieczeń, dzięki którym witryna będzie wiarygodna w oczach użytkowników.
Domena .pl najchętniej wybierana
W Krajowym Rejestrze Domen jest ponad 2,5 mln nazw, a w ciągu dnia ich liczba wzrasta o kolejne kilkaset. W praktyce oznacza to, że codziennie rodzą się nowe pomysły na własną działalność. Znaczna część – ponad 60% domen – należy do przedsiębiorstw, co oznacza, że firmy każdej wielkości chcą kreować swój wiarygodny wizerunek w sieci. Najchętniej wybieranym rodzajem nazwy jest domena .pl, która informuje klientów, że dany podmiot działa przede wszystkim na polskim rynku.
Domena internetowa – co to takiego? Jakie są rodzaje?
Domena internetowa składa się z głównej nazwy oraz rozszerzenia. Wśród najczęściej spotykanych zakończeń są końcówki takie jak .pl, .eu czy .com. Firmy, które funkcjonują na polskim rynku, najczęściej korzystają z domeny .pl. Wersja .com lub .eu to informacja o szerszym zakresie działalności firmy, a także jej otwartości na rynki międzynarodowe
Coraz więcej osób decyduje się na wybór jednej z domen niestandardowych, wśród których można wyróżnić warianty funkcjonalne i regionalne. Te pierwsze pomagają internaucie w szybkiej identyfikacji profilu biznesu – stąd takie końcówki jak .info, .edu, .gov. Druga opcja jest idealna dla tych, którzy chcą podkreślić związek swojej firmy z konkretnym miastem, województwem lub regionem. Przykładem rozszerzeń regionalnych może być: .augustow.pl, .mazowsze.pl lub .mazury.pl.
Jak wybrać własną domenę? Krok po kroku
Dobra domena powinna stanowić jasny komunikat dla internauty, czym zajmuje się Twoja firma lub jaki jest profil jej działalności. Zadbaj, aby była ona spójna z nazwą przedsiębiorstwa, a także oryginalna. Oprócz tego zainwestuj w hosting oraz system odpowiednich zabezpieczeń.
Sprawdź dostępność domeny
Upewnij się, czy wybrana przez Ciebie domena nie jest już zarejestrowana. Aby to sprawdzić, wejdź na stronę home.pl i wpisz w wyszukiwarkę wybrany wariant adresu internetowego. Po chwili pojawi się informacja, czy taka domena już funkcjonuje w sieci. Jeśli nie, możesz swobodnie ją zarejestrować. Jeśli tak, musisz znaleźć alternatywne rozwiązanie np. wybrać inne rozszerzenie, odkupić nazwę od właściciela lub zdecydować się na wybór podobnej nazwy.
Zadbaj o spójność domeny z nazwą firmy
Domena internetowa powinna być spójna z nazwą firmy. Najlepiej, aby była z nią tożsama, jednak nie zawsze jest to możliwe. Jeśli domena z nazwą Twojej firmy jest już zajęta, stwórz inną – równie atrakcyjną i chwytliwą, krótką i nawiązującą do prowadzonej działalności.
Wybierz hosting i zabezpieczenia dla swojej strony WWW
Zakup samej domeny w rocznym abonamencie to za mało. Warto zapewnić jeszcze odpowiedni hosting i system zabezpieczeń dla witryny internetowej. Hosting to nic innego jak wynajęcie określonej objętości dysku twardego, dzięki któremu strona działa bez zakłóceń przez całą dobę, a przechowywane na niej dane są bezpieczne. Takie usługi świadczą firmy hostingowe takie jak home.pl. Zabezpieczeniem strony będzie certyfikat SSL w home.pl. Ten protokół sieciowy używany jest do szyfrowania informacji, które przechodzą przez witrynę internetową. Należą do nich np. dane z formularzy kontaktowych, loginy, hasła czy treść wiadomości z poczty e-mail. Oprócz tego firma home.pl oferuje darmowy DNSSEC, czyli mechanizm służący do ochrony domen.
Zakup domeny z certyfikatem SSL. Jakie są zalety?
Rejestrację domeny oraz system zabezpieczeń można wykupić w ramach jednego pakietu. Taką możliwość daje firma home.pl., która oferuje domenę .pl w cenie o 96% niższej, a w ramach tej samej promocji otrzymasz certyfikat SSL w cenie 2 zł brutto/rok. Jeśli prowadzisz małą firmę, za oba produkty zapłacisz tylko 8,14 zł brutto/rok. Posiadacze domen u innych operatorów mogą obecnie skorzystać także z promocji na transfer domeny do home.pl i otrzymać przy tej okazji certyfikat SSL za 5 groszy/rok.
Zakup domeny z SSL-em ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:
- Certyfikat SSL to nie tylko charakterystyczna kłódka przy adresie strony WWW. To także informacja dla internauty, że witryna, na którą właśnie wchodzi, jest całkowicie bezpieczna. Bez obaw może więc wypełnić formularz kontaktowy lub zrobić przelew za pośrednictwem serwisu transakcyjnego.
- Certyfikat SSL to ogólnie przyjęty standard bezpieczeństwa. Strony, które zainwestowały w to rozwiązanie, mają szansę na wysoką pozycję w wyszukiwarce. Oczywiście, jeśli zadbają o wartościowe treści oraz reklamę.
- Certyfikat SSL w połączeniu z hostingiem sprawia, że dane przechowywane na stronie WWW i przechodzące przez nią są bezpieczne, a sama witryna działa szybko i bez zbędnych zakłóceń. Dzięki temu potencjalny klient chętniej na nią powróci, a sprzedaż wzrośnie.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu