Dzisiejsza konferencja Apple zapowiada się nad wyraz interesująco. Przed Apple trudne zadanie przywrócenia wiary wielu użytkowników w firmę z Cupertin...
Dzisiejsza konferencja Apple zapowiada się nad wyraz interesująco. Przed Apple trudne zadanie przywrócenia wiary wielu użytkowników w firmę z Cupertino, którzy są znudzeni brakiem nowości w mobilnym iOS i bez wątpienia to właśnie mobilny system Apple przykuje największą uwagę mediów i użytkowników dzisiejszego wieczora. A może Apple szykuje również spore zmiany dla OS X? Przekonajmy się! Startujemy już o 19:00.
Konferencja wystartowała z krótkim wideo z wieloma hasłami, gdzie między innymi znalazło się to: "tworzenie czegoś wymaga skupienia, jako pierwsze zadajemy sobie pytanie: co chemy, by ludzie czuli?" Na scenie zawitał Tim Cook, który oczywiście zaznaczył jak istotnym wydarzeniem jest WWDC. Bilety na konferencję wyprzedały się w 71 sekund!
Pierwszym punktem są aktualizacje odnośnie sklepów Apple - 407 sklepów w 14 krajach, ostatnio otwartym jest Apple Store w Berlinie - nie mogło zabraknąć wideo z otwarcia sklepu (pełnego wrzasków i oklasków).
Już niedługo App Store będzie obchodził swoje 5 urodziny - dostępne jest tam 900 tysięcy aplikacji, z czego 375 tysięcy jest dedykowanych iPadowi. Apple wypłaciło do tej pory 10 miliardów dolarów deweloperom, z czego połowę stanowi wydatek z ostatnich 12 miesięcy. W porównaniu do konkurencji Apple jest numerem jeden jeżeli chodzi o zarobki programistów.
Na scenie zagościła firma Anki z prezentacją Anki Drive - malutkich, inteligentnych samochodzików pędzących dookoła po trasie. Samochodziki ścigają się ze sobą nie wypadając z trasy, wyprzedadzając się, ponieważ "mózgiem" wszystkich operacji są urządzenia z systemem iOS. Prezentacja zrobiła spore wrażenie, ponieważ wszystkie akcje dokonywane na trasie są przetwarzane w czasie rzeczywistym.
Przechodzimy do komputerów Mac
Sprzedanych zostało 28 milionów kopii ostatniej wersji systemu OS X - Mountain Lion, który stanowi ponad 35% rynku urządzeń z systemem OSX. Windows 8 nie potrafił osiągnąć pułapu 5%.
Nowa wersja systemu OS X nosić będzie nazwę Mavericks - nazwa związana jest ze stanem Kalifornia, gdzie od tylu lat systen ten powstaje.
Omówione zostały trzy nowości: karty w Finderze, tagi przy dokumentach oraz znacznie ulepszona obsługa wielu ekranów.
Katalogi mogą wyświetlane w formie kart w oknie, co pozwala na szybkie przełączanie się pomiędzy nimi. Tagi umożliwiają na łatwe katalogowanie dokumentów, a później odnajdywanie ich. Nieistotne jest czy pliki znajdują się na dysku komputera czy w iCloud, zaś same tagi obsługują różne kolory. Nowa obsługa kilku ekranów pozwala na dostęp do docka na wszystkich ekranach oraz pracę z paskiem menu. Gesty multitouch dotyczą konkretnego ekranu więc przeskakiwanie pomiędzy aplikacjami w trybie pełnoekranowym odbywa się tylko na wskazanym ekranie.
Usprawnione zarządzanie procesami pozwala na obniżenie obciążenia procesora o 72%. Safari doczekało się nowej strony startowej, paska bocznego z zakładkami, gdzie pojawiła się również funkcja udostępnionych linków - zbierane tam są odnośniki do stron www, którymi podzielili się znajomi z Twittera i LinkedIn. Safari ma wykorzystywać zdecydowanie mniej pamięci w porównaniu do konkurencji.
Nowością jest App Nap - aplikacja nie będąca na wierzchu zostaje wstrzymana co pozwoli na zachowanie sporej ilości energii.
iCloud Keychain - zapamiętuje hasła do stron, sieci Wi-Fi, numery kart. System sam sugeruje skomplikowane hasła, które są szyfrowane podczas synchronizacji.
Centrum powiadomień pozwala teraz na odpisywanie na wiadomości i maile wewnątrz powiadomienia. Możliwe jest również uruchomienie otrzymywania powiadomień z urządzeń z iOS i zainstalowanych tam aplikacji.
Kalendarz zatracił "udawanie" prawdziwego kalendarza i teraz przypomina ten z iOS (6), zaś mapy pozwalają na wysyłanie zaplanowanej trasy do urządzeń z systemem iOS. iBooks trafia na Maka - możemy czytać książk, kupować je, tworzyć notatki i oznaczać ciekawe fragmenty.
MacBook Air
W epoce iPada bardzo ciężko zdefiniować czym ma być notebook - dlatego MacBook Air stanął na wysokości zadania. Bateria pozwalająca na pracę przez cały dzień - 11 calowa wersja z 5 godzin rośnie do 9, zaś 13 calowa z 7 do 12! Odpowiada za to pamięć flash i nowy procesor.
Doczekaliśmy się nowego AirPort Extreme:
Phil Shiller: "Zazwyczaj tego nie robimy, ale jesteście naszą ulubioną widownią dlatego zapowiemy nad czym pracujemy" - oczywiście chodzi o nowego Maka Pro!
Mniejszy, lecz potężniejszy Mak Pro obsługuje ekrany 4K - maksymalnie można podłączyć aż trzy ekrany o rozdzielczości Ultra HD.
iCloud
iCloud posiada 300 milionów kont, 240 milionów kont w Game Center, 800 miliardów wiadomości. Dziś iCloud doczekało się nowej integracji z iWork.
Jeszcze w tym roku pojawią się nowe wersje programów pakietu iWork dla OS X i iOS, lecz dziś poznajemy apliacje webowe!
Apple nareszcie przenosi do przeglądarki aplikacje Pages, Numbers i Keynote. Dostępne są dla Maka jak i PC, współpracują z dokumentami pakietu Office.
Beta iWork in iCloud dostępna dla deweloperów - później w tym toku beta trafi do wszystkich użytkowników.
Na tym koniec - spodziewajcie się pełnego podsumowania nowości oraz naszych opinii!
iOS
Do tej pory zostało sprzedanych 600 milionów urządzeń z systemem iOS. Użytkwnicy tych urządzeń korzystają z nich znacznie częściej niż robią to użytkownicy innych systemów i urządzeń.
93% urządzeń z iOS posiada jego najnowszą wersję. W porównaniu z Androidem jest to ogromna przewaga.
iOS7 zapowiedziany został przez wideo - przypomniana została historia wielu zmian w wyglądzie produktów Apple (MacBook Air, słuchawki EarPod).
iOS7 to rewolucja w kwestii interfejsu - czy doczekamy sie również tylu zmian w funkcjonalności?
Zablokowany ekran, ikony, wszystkie aplikacje - każdy element nowego iOS ma zupełnie nowy wygląd. Aby odblokować ekran wykonujemy gest ku górze.
Foldery posiadają kilka ekranów, centrum powiadomień dostępne jest również na zablokowanym ekranie. Nowością jest również widok z zakładkami.
Control Center - szybko dostęp do kontrolek dostępny w iOS7! Gest od dolnej ramki ku górze i gotowe!
Zupełnie nowy widok dla multitaskingu. Wielozadaniowość działa również dla wszystkich aplikacji - system uczy się jak często uruchamiane są aplikacje i na podstawie tego w tle aktualizuje dla nich dane.
Mobilne Safari zawiera wiele nowości z aktualizacji dla OS X, lecz pojawiły się zmiany w zarządzaniu kartami, cofaniem się do poprzedniej strony. Pojawił się nowy pasek adresu, gdzie mamy podpowiedzi przy wyszukiwaniu i najpopularniejsze adresy.
O wiele lepiej wygląda także aplikacja aparatu - przeskakiwanie pomiędzy aparatem, kamerą czy panoramą. Dostępne są filtry z podglądem w czasie rzeczywistym.
Aplikacja zdjęć grupuje zdjęcia dokonane w jednym miejscu i w jednym czasie. Widoczne są nowe sposoby udostępniania zdjęć czy ich edycji.
iOS in the Car pozwala na integrację telefonu z samochodem - dyktowanie wiadomości, słuchanie muzyki itd. Nowe App Store aktualizuje aplikacje w tle i posiada nowe kategorie wiekowe oraz na podstawie lokalizacji.
W aplikacji muzyki pojawia się iTunes Radio pozwalające na odkrywanie nowych utworów i zespołów.
iTunes Radio dostępne jest w iOS7 oraz aplikacji iTunes - tylko w USA, za darmo z reklamami, za darmo bez reklam dla subskrybentów iTunes Match.
iOS7 oczywiście trafia na iPada i zawierać będzie także synchronizację powiadomień oraz dźwiękowe rozmowy FaceTime.
iOs7 dla iPhone dostępny w becie od dzisiaj... dla deweloperów. "Zwykli" użytkownicy zaczekają do jesieni. Wspierane będą iPhone 4 i nowsze, iPad 2 i nowsze, iPad mini, iPod touch 5 generacji.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu