71

Wszystko wskazuje na to, że nadchodzi prawdziwy telefon z… prawdziwym Windowsem

smartfon i monitor
Mityczny Surface Phone obserwatorom Microsoftu od dawna spędza sen z powiek – pierwsze plotki na temat tego urządzenia pojawiły się jeszcze na długo przez przejęciem działu mobilnego przez Nokię, spekulowano wtedy, że mimo partnerstwa z Nokią, Microsoft zdecyduje się wypuścić własne, referencyjne urządzenie z Windows Phone na pokładzie. Po przejęciu Nokii, zapowiedzi Windows 10 Mobile, […]

Mityczny Surface Phone obserwatorom Microsoftu od dawna spędza sen z powiek – pierwsze plotki na temat tego urządzenia pojawiły się jeszcze na długo przez przejęciem działu mobilnego przez Nokię, spekulowano wtedy, że mimo partnerstwa z Nokią, Microsoft zdecyduje się wypuścić własne, referencyjne urządzenie z Windows Phone na pokładzie. Po przejęciu Nokii, zapowiedzi Windows 10 Mobile, trybu Continuum idea Surface Phone’a znacząco się zmieniła.

Niedawno miała miejsce premiera Lumii 950 – jednego z pierwszych smartfonów Microsoftu pracujących na systemie Windows 10 Mobile, wspierający ponadto tryb Continuum. Idea hipotetycznego Surface Phone zmieniła się również wraz z nowymi doniesieniami na temat tego sprzętu – miał być to smartfon łączący w sobie typowe dla Windows 10 Mobile funkcje, jednak z możliwością uruchamiania aplikacji Win32 dzięki obsłudze procesora x86. Taka idea w połączeniu z trybem Continuum, którego raczej by w urządzeniu nie zabrakło mogłaby na dobre zmienić oblicze technologii mobilnych, jakie znamy. Smartfon łączący w sobie możliwość korzystania z interfejsu desktopowego to żadna nowość – tym rozwiązaniem od dawna interesował się Canonical.

DSC04894

Windows RT bis

Idea, która została ostatecznie pogrzebana przez Microsoft – Windows RT odżył w trybie Continuum dla Lumii 950, który jest niczym innym, jak wariacją na temat interfejsu desktopowego w typowym urządzeniu mobilnym. Ogromnym minusem Continuum jak na razie jest bardzo niska ilość aplikacji, które uruchomimy w tym trybie. Z tego powodu też trudno mówić o kompleksowym rozwiązaniu, które pozwoli na wyparcie typowych stacji roboczych – tryb Continuum to na razie jedynie ciekawostka, dopóki nie pojawi się więcej aplikacji uniwersalnych. Mocną odpowiedzią na to ma być właśnie Surface Phone, który połączy typowo mobilne zastosowania z tymi desktopowymi – bez kompromisów i bez czekania na łaskę (i niełaskę deweloperów).

W opublikowanej przez Microsoft dokumentacji widnieją informacje na temat nieznanych wcześniej wersji systemów operacyjnych z rodziny Windows 10. Widać tam między innymi desktopowy Windows 10 dla urządzeń… ARM. Dlaczego? To akurat jest działanie czysto przyszłościowe – szeroki wachlarz obsługiwanych platform ma pozwolić na późniejszy wzrost znaczenia samego Sklepu jako centralne repozytorium nie tylko dla aplikacji typowo napisanych dla kafelkowego interfejsu, ale również tych desktopowych. Wejście Microsoftu w ARM z desktopowym Windows 10 zatem nie powinno dziwić.

continuum-for-windows-10-is-phone-convergence-but-not-as-advanced-as-ubuntu-s-493904-2

Jednak zapowiedź Windows 10 Mobile dla urządzeń z procesorami x86 to wizja dużo bardziej ciekawa, potwierdzająca wręcz to, co mówi się od dawna. Co jakiś czas pojawiają się doniesienia, że Microsoft pracuje nad „mitycznym” Surface Phone’em – i sądząc po tym, co widnieje w dokumentacji nie można wskazać powodu, dla którego Microsoft miałby tego nie robić. Według różnych plotek ma być to przepotężny smartfon pozwalający na uruchamianie również aplikacji desktopowych – to rozwiązałoby podstawowy problem Continuum „od strzału” oferując pełne możliwości Windows 10 znane z laptopów, hybryd, czy komputerów stacjonarnych. Tym samym zostanie poszerzona dostępna biblioteka aplikacji i praca na urządzeniu mobilnym stanie się jeszcze bardziej wszechstronna – a o to przecież głównie chodzi Microsoftowi.

Zrzut ekranu (11)

Co dalej?

Może się okazać, że zaprezentowane niedawno Lumie 950/950 XL wcale nie są tym, co dotyczy pełnej wizji Microsoftu. Przyszłość może należeć do Surface Phone’a, o którym zasadnie jest mówić teraz bardziej niż kiedykolwiek. Cóż, wypada czekać do Redstone, bo od tej wersji mają wejść w życie kwestie dotyczące obsługi nowych procesorów – wygląda na to, że najbliższe pół roku będzie wyglądać ciekawie od strony Microsoftu.