Ciekawostki technologiczne

Aż 85% zawodów przyszłości jeszcze nie powstało

Marcin Hołowacz
Aż 85% zawodów przyszłości jeszcze nie powstało
Reklama

W 2017 roku Dell Technologies połączyło siły z Institute for the Future (IFTF), po to żeby eksplorować zagadnienia związane z nowymi technologiami, kształtującymi przyszłość ludzi oraz żeby lepiej poznać konkretne zmiany jakie wywołają w życiu i pracy społeczeństwa. Efektem jest np. opublikowany raport o nazwie „The next era of human machine partnership” do którego odniósł się The Financial Express.

Jaki będzie wpływ nowych technologii na ludzi w 2030 roku?

Dell Technologies wraz z Institute for the Future zadają to ciekawe pytanie. Jak możemy przeczytać na wstępie:

Reklama

Kiedy powstawał, bardzo nieliczni przewidywali tempo, w jakim internet rozejdzie się po całym świecie, albo wpływ jaki będzie miał na zmiany w biznesie i kulturze. Mimo tego, jak w 2009 roku napisał dziennikarz Oliver Burkeman, „Bez zaobserwowania przez większość z nas chwili, w której do tego doszło, internet zamienił swoje miejsce z bycia dziwną ciekawostką, na bycie tłem codziennego życia ludzi.”

Dlaczego się o tym wspomina? Bo dzisiejsze nowe technologie również mogą się nam wydawać tylko tymi dziwnymi ciekawostkami. Nawet nie zauważymy kiedy dokładnie do tego dojdzie, a te przyczynią się do bycia fundamentem naszego codziennego życia i będą miały ogromny wpływ na zmiany w naszym codziennym życiu.

Nadchodzące zmiany, spowodowane technologią

Sztuczna inteligencja, robotyka, rozszerzona i wirtualna rzeczywistość, przetwarzanie w chmurze to tylko kilka z technologii, które zawładnęły dziś wyobraźnią wielu, a w nadchodzących latach mogą sporo zmienić. Nowa faza relacji społeczeństwa z maszynami została podsumowana na Financial Times.

Technologia działająca jak poszerzenie ludzkich możliwości, pomagająca im w przekraczaniu swoich ograniczeń.

  • Praca “goniąca za ludźmi”, czyli dzięki poleganiu na technologiach wykorzystujących duże zbiory danych, organizacje będą mogły precyzyjnie dopasowywać swoje oczekiwania do kandydatów pochodzących choćby z drugiego końca świata.
  • Ludzie uczący się na bieżąco, ponieważ tempo zachodzących zmian będzie tak wysokie, że powstawanie nowych branż będzie wymagało ludzi z zupełnie nowymi umiejętnościami. Według Dell Technologies, po raz pierwszy we współczesnej historii, światowi liderzy nie są w stanie przewidzieć jak dokładnie potoczą się losy ich branży. Według Digital Transformation Index firmy Dell, 61% przywódców biznesowych z Azji doświadczyło znacznych zaburzeń w swoich branżach, które są wynikiem wpływu cyfrowych technologii. Połowa biznesów jest przekonana, że istnieje prawdopodobieństwo tego, iż ich firmy staną się przeżytkiem w ciągu następnych pięciu lat.
  • W 2030 roku, ludzkie poleganie na technologii miałoby w większym stopniu przypominać partnerstwo. Czyli ludzkie umiejętności takie jak kreatywność i pasja zostaną zestawione z tym co mogą zaoferować maszyny: szybkość, automatyzacja, wydajność.
  • Do 2030 roku, spersonalizowana, zintegrowana sztuczna inteligencja w postaci asystentów, ma być na znacznie wyższym poziomie od tego, co znamy dzisiaj pod okresleniem “asystent”. Pomoc ma iśc za sprawą zautomatyzowania oraz skutecznego przewidywania.
  • Technologia niekoniecznie zastąpi pracowników, ale proces szukania pracy bardzo się zmieni. Praca przestanie być miejscem i zamieni się na serię zadań. Umiejętności ludzi i ich kompetencje będą łatwe do wyszukania i organizacje będą poszukiwać najlepszych talentów do określonych zadań.
  • Najciekawsze chyba jest to, że podobno 85% zawodów przyszłości, tzn. tych z roku 2030, jeszcze nie powstało. Co ma być bardziej wartościowe od posiadanej przez człowieka wiedzy? Umiejętnośc szybkiego przyswajania wiedzy – to ma być w cenie. Będzie to wynikiem naturalnych zmian, których doświadczy biznes. Wszystko będzie się szybko zmieniać i potrzebni będą ludzie, którzy potrafią się szybko dostosować.

Źródło 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama