Polska

Już ponad 2 mln wydanych e-dowodów. Są gminy, gdzie każdy aktywuje warstwę elektroniczną

Grzegorz Ułan
Już ponad 2 mln wydanych e-dowodów. Są gminy, gdzie każdy aktywuje warstwę elektroniczną
20

Od 4 marca 2019 roku, każdy ubiegający się o wydanie dowodu osobistego dostaje nowy e-dowód. Przynajmniej w teorii, bo w praktyce nie wszyscy aktywują w nich warstwę elektroniczną, ale nie wszędzie tak jest.

Od samego początku nowe e-dowody spotkały się z dużym zainteresowaniem Polaków, tylko w pierwszych 7 godzinach od rozpoczęcia przyjmowania wniosków o nowy e-dowód, złożono je w liczbie prawie 11 tysięcy. Pierwszy milion rodaków, korzystających z nowych dowodów przekroczony został dokładnie 5 miesięcy później. Kolejne 3 miesiące przynoszą kolejny milion wydanych e-dowodów, a więc dynamika rośnie.

Istotnym elementem nowych e-dowodów jest warstwa elektroniczna, która pozwala logować się do ePUAP, składać elektroniczne podpisy dokumentów oraz korzystać z automatycznej odprawy na lotnisku Chopina i Warszawa-Modlin.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Aktywacja warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowa. Jeśli przy odbiorze dokumentu nie zdecydujemy się na to, możemy do tego wrócić w dowolnym momencie i dowolnym urzędzie. Wielu Polaków, bo niemal 40%, robi to jednak od razu .

40% to niewiele, ale okazuje się, że są gminy w Polsce, w których mieszkańcy wyrabiający dowód w 100% aktywują warstwę elektroniczną, oto one:

 • Rejowiec Fabryczny (powiat chełmski, woj. lubelskie),
 • Wyryki (powiat włodawski, woj. lubelskie),
 • Bełchatów (powiat bełchatowski, woj. łódzkie),
 • Bystra – Sidzina (powiat suski, woj. małopolskie),
 • Ceranów (powiat sokołowski, woj. małopolskie),
 • Opatowiec (powiat kazimierski, woj. świętokrzyskie),
 • Łączna (powiat skarżyski, woj. świętokrzyskie),
 • Milejewo (powiat elbląski, woj. warmińsko-mazurskie),
 • Obrzycko (powiat szamotulski, woj. wielkopolskie),
 • Kaźmierz (powiat szamotulski, woj. wielkopolskie),
 • Nowogródek Pomorski (powiat myśliborski, woj. zachodniopomorskie).

To gminy, a jakby rozszerzyć zakres do całego województwa, najwięcej aktywacji warstwy elektronicznej było w województwie wielkopolskim – 56%, dalej było województwo dolnośląskie - 54,81%, łódzkie -52,49%, świętokrzyskie - 51,84% i mazowieckie - 50,02%.

W jakich regionach najwięcej obywateli odebrało nowe e-dowody?

Minister Marek Zagórski:

Do 4 listopada swoje e-dowody odebrało 207 950 mieszkańców Mazowsza. Dowód z warstwą elektroniczną ma także ponad 153 tysiące Ślązaków i przeszło 120 tysięcy mieszkańców Małopolski. Na kolejnych miejscach w tej kategorii znajdują się województwo wielkopolskie, gdzie odebrano niemal 119 tysięcy e-dowodów i województwo dolnośląskie z przeszło 110 tysiącami.

Aby złożyć wniosek o wydanie nowego e-dowodu wystarczy skorzystać ze strony internetowej - https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-dowod-osobisty, a aktywacji warstwy elektronicznej możecie dokonać już przy odbiorze dokumentu w urzędzie. Będzie do tego potrzebowali zdefiniować sobie dwa kody PIN składające się z 4 cyfr (potrzebny do zalogowania się do e-usług)i drugi z 6 (do do podpisywania pism).

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

-
Artykuł został napisany na smartfonie Samsung Galaxy Note 10.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu