Aktywne kafelki w systemie Windows 8 to spora zmiana na tle poprzednich edycji Windows. W mojej ocenie są one także przydatne na typowym komputerze, p...
Właśnie tego brakuje w Windows 8 - Microsoft eksperymentuje z interaktywnymi kafelkami
Aktywne kafelki w systemie Windows 8 to spora zmiana na tle poprzednich edycji Windows. W mojej ocenie są one także przydatne na typowym komputerze, ponieważ błyskawicznie możemy uzyskać informacje ze sporej ilości źródeł nie otwierając żadnej z aplikacji. A gdyby pójśc o krok dalej i pozwolić także na interakcję z zawartością kafelków? Ja już wiem, że pojawienia się właśnie tej nowości będę wyczekiwał z największą niecierpliwością.
Zacznijmy jednak od tego, że przedstawiona propozycja działania interaktywnych kafelków jest jedynie jednym z projektów zaprezentowanych podczas wydarzenia Microsoft Research Tech Fest 2014, w którym biorą udział nie tylko pracownicy Microsoftu. Trzy klipy wideo związane z tym projektem pojawiły się na oficjalnej stronie wydarzenia, lecz po pewnym czasie zostały wycofane. Dlaczego? Można tylko domniemywać, iż wdrożenie projektu w życie jest na tyle poważnie brane pod uwagę, że Microsoft zdecydował się nie wyprzedzać faktów. Mleko się jednak rozlało, a wiadomości poszły w świat. Aktualnie obejrzeć można tylko jeden z opublikowanych wcześniej filmików, który został oczywiście umieszczony w innym serwisie.
Za pierwsze przykłady posłużyły kafelki poczty i pulpitu. Rozwinięcie kafelka (za pomocą znajdującej się w jego prawym dolnym rogu strzałeczki) aplikacji poczty umożliwiałby nam przejrzenie zawartości skrzynki odbiorczej bez otwierania pełnoekranowej aplikacji, a kliknięcie/tapnięcie na jedną z wiadomości zaskutkuje uruchomieniem aplikacji i przejściem bezpośrednio do tej wiadomości. W przypadku kafelku pulpitu sytuacja wygląda całkiem podobnie, z tą jednak różnicą, że interaktywny kafelek zawiera w sobie także zegar oraz ikony aktualnie otwartych aplikacjach w trybie pulpitu. W tym przypadku również możemy rozszerzyć kafelek, by ujrzeć więcej zawartości.
Prezentujący wszystkie nowości Jiawei Gu z Human-Computer Interaction Group zwraca także uwagę na fakt kolejnego zbliżenia "dwóch światów" - pulpitu oraz Modern UI, które nadal są od siebie w pewnym stopniu odseparowane. Jako kolejne przedstawione zostały pomysły na interaktywne kafelki aplikacji pogody, wiadomości, odtwarzacza muzycznego, kalkulatora, a nawet aparatu. Możliwe jest więc przejrzenie większej ilości informacji i zarządzanie muzyką bezpośrednio z Ekranu Start. Ciekawie prezentuje się też opcja zrobienia zdjęcia bez uruchamiania aplikacji, co pokazuje naprawdę spore możliwości tego projektu.
Co więcej, według tych założeń interaktywny kafelek można również umieścić w pasku bocznym, a za przykład posłużyła aplikacja OneDrive z której plik graficzny można bezpośrednio przenieść do odpowiedniego programu.
Jak pisałem, Microsoft usunął ze swojej strony informacje na temat powyższego projektu, co może, choć nie musi, wskazywać na to, że taka funkcjonalność pojawi się w jednej z nadchodzących aktualizacji. Bardzo na to liczę. Wyświetlanie informacji na kafelu to jedno, a możliwość interakcji z nim to drugie. Mowa była także o interaktywnych kafelkach w systemie Windows Phone, lecz miałbym wobec tego pomysłu pewne obawy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu