Microsoft

Windows 8.1 będzie potrzebował tylko 4GB wolnego miejsca na dysku

Mateusz Budzeń
Windows 8.1 będzie potrzebował tylko 4GB wolnego miejsca na dysku
42

Wadą tabletów z Windows 8 jest spora ilość miejsca zajmowanego przez system operacyjny. Dzięki nowej metodzie instalacji system operacyjny Microsoftu zajmie tylko 4GB na naszym dysku. Interfejs Modern UI na klasycznym desktopie może się wielu wydawać słabym rozwiązaniem. Jednak w przypadku tablet...

Wadą tabletów z Windows 8 jest spora ilość miejsca zajmowanego przez system operacyjny. Dzięki nowej metodzie instalacji system operacyjny Microsoftu zajmie tylko 4GB na naszym dysku.

Interfejs Modern UI na klasycznym desktopie może się wielu wydawać słabym rozwiązaniem. Jednak w przypadku tabletów oraz ultrabooków konwertowalnych kafelki sprawdzają się naprawdę rewelacyjnie. Niestety, ale mimo, iż nowy interfejs jest bardzo dobrym rozwiązaniem to w przypadku urządzeń mobilnych Windows 8 posiada dość poważną wadę. Tablety często wyposażone są w dysk twardy o małej pojemności, a desktopowy system Microsoftu w przeciwieństwie do Androida czy iOS zajmuje naprawdę sporo miejsca. W związku z tym użytkownicy Windows 8 przy identycznym dysku mają do dyspozycji mniej wolnego miejsca na programy i dane, a przecież możliwości pełnego Windows są znacznie większe, niż konkurencyjnych systemów instalowanych na tabletach.

Nowa metoda instalacji Windows 8 nazwana WIMBoot sprawi, że system operacyjny Microsoftu będzie znacznie lepiej przystosowany do urządzeń mobilnych. Wykorzystując tą metodę instalacji sprawimy, że Windows 8 będzie zajmował na naszym dysku tylko około 4GB. Jest to znacząca różnica w porównaniu do standardowej instalacji, gdzie wszystkie pliki wypakowywane są na dysk. Natomiast w tym przypadku wszystkie elementy są skompresowane.


Wydawać by się mogło, że kosztem zyskania dodatkowych gigabajtów wolnego miejsca zapłacimy wydajnością, ale według Microsoftu Windows 8 zainstalowany z wykorzystaniem WIMBoot działa tak samo sprawnie jak w przypadku standardowej instalacji. Jeśli chcemy skorzystać z nowej metody musimy posiadać dysk SSD, ponieważ klasyczne dyski twarde nie zapewniają odpowiedniej prędkości odczytu i zapisu danych. Jeśli ktoś chcę wypróbować instalację WIMBoot na swoim komputerze to powinien skorzystać z oficjalnego poradnika przygotowanego przez Microsoft.

Patrząc na szybkość wprowadzania zmian wraz z nowymi wersjami systemu Windows łatwo zauważymy, że Microsoft znacząco zmienił podejście do swojego prawdopodobnie najlepiej rozpoznawalnego produktu. Zmniejszenie ilości zajmowanego miejsca na dysku to z pewnością bardzo dobry ruch. Dzięki temu użytkownicy zyskają więcej wolnego miejsca, a producenci będą mogli wypuszczać tablety z nawet 16 gigabajtowym dyskiem. W końcu można powiedzieć, że Windows 8 jest systemem naprawdę mobilnym, przecież Android modyfikowany przez Samsunga zajmuje, aż 8 GB.

Źródło: [1]
Grafika: [1], [2]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows 8