Dropbox to już od dłuższego czasu dla wielu użytkowników główne miejsce na przechowywanie plików w postaci dokumentów, różnego rodzaju materiałów graf...
Dropbox to już od dłuższego czasu dla wielu użytkowników główne miejsce na przechowywanie plików w postaci dokumentów, różnego rodzaju materiałów graficznych czy zwykłych zdjęć. Zwłaszcza od czasu udostępnienia funkcji automatycznego przesyłania ich w aplikacji mobilnej. Sam korzystam z niej w przypadku robienia zrzutów ekranu testowanych aplikacji.
Wcześniej musiałem podłączać kabel USB, ewentualnie wysyłać je emailem, teraz automatycznie i natychmiast pojawiają się one w katalogu Dropboxa na komputerze bezpośrednio po zrobieniu zrzutu ekranu. Podobnie jest ze zdjęciami, zarówno tymi zwykłymi, które robimy okazjonalnie przy okazji jakiś ważnych wydarzeń czy imprez jak i tymi do profesjonalnych zastosowań.
Łatwiej je wtedy pogrupować, przerzucać do innych katalogów czy udostępniać w sieci znajomych. W przypadku Dropboxa wystarczy je wrzucić do odpowiedniego katalogu i w całości wygenerować do niego link dostępu. Odbiorcy mogą je wtedy wyświetlać w wygodnej galerii. Problem pojawia się, gdy chcemy podzielić się większą liczbą katalogów stworzonych na różne okazje lub po prostu chcemy udostępnić swoje profesjonalne prace w postaci portfolio, a nie dysponujemy żadnym serwerem i stroną www.
Z pomocą przyjdzie nam wtedy nowy serwis Triangly, do którego dostałem właśnie zaproszenie. To nic innego jak prosta "nakładka" na drzewo katalogów w tworzonym automatycznie po autoryzacji konta Dropboxa, katalogu głównym Triangly. Do upiększania i zmiany oprawy graficznej służy nam wysuwany boczny panel narzędziowy, gdzie udostępnione zostaną wkrótce również statystyki odwiedzin.
Tutaj też możemy wzbogacić swoją tablicę o podstawowe informacje kontaktowe, łącznie z linkami do naszych kont społecznościowych. Co do samej galerii wystarczy przekopiować do poszczególnych katalogów nasze prace i automatycznie wyświetlą się nam na naszym koncie Triangly.
Z uwagi na to, że te katalogi wyświetlają się wizualizacją zawartości, jeśli chcemy aby każdy katalog okraszony był tytułową okładką, najpierw wgrywamy po jednym zdjęciu głównym z opisem czy prezentacją zawartości, po czym przekopiowujemy pozostałe prace.
Do tej pory wszystko ładnie, czysto i przejrzyście się prezentuje, gorzej jednak to wygląda, gdy przejdziemy do wyświetlania galerii w poszczególnych katalogach i to jest zdecydowany fragment (ważny) projektu do poprawy. Osobiści wydaje mi się, że w samym Dropboxie korzystniej wizualnie i praktyczniej zostało to rozwiązane.
Zdjęcia wyświetlają się w pionowej liście pozycji w liczbie 4 sztuk, po wyświetlenie kolejnych musimy wracać na górę listy i skorzystać z paska nawigacji. Brakuje też opisów poszczególnych zdjęć, a wystarczyło wyświetlić chociażby ich nazwę w katalogu.
Dużą wartość dodaną z pewnością znajdziemy w tym projekcie po udostępnieniu wspomnianej opcji statystyk oraz koniecznej bezapelacyjnie, całkowitej przebudowie samej galerii. Myślę, że wtedy będzie to projekt godny uwagi dla osób, które aby podzielić się swoją twórczością, która to potwierdza przecież wszystkie umiejętności związane z tematem, nie muszą dodatkowo "bawić" się w tworzenie stron www w tym celu.
Na tę chwilę projekt jest w fazie beta, ale zaproszenia wysyłane są stosunkowo szybko, czekałem około tygodnia. Tymczasem zapraszam Was do zapoznania się z moją stroną wzorcową, na bazie której opisałem Wam ten serwis.
Strona główna Triangly.
Moja strona testowa.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu