Moje przemyślenia

Właściciele Forda sami zaktualizują firmware samochodu. Tak wygląda przyszłość motoryzacji?

MK
Marcin Kamiński
9

Akcje serwisowe w świecie motoryzacyjnym nie kojarzą się dobrze. Dlatego Ford zamiast wzywać swoich klientów do autoryzowanych serwisów, rozsyła im pamięci USB zawierające aktualizację oprogramowania SYNC. Wprowadzone poprawki do samochodowego systemu stworzonego wspólnie z firmą Microsoft wprowadza...

Akcje serwisowe w świecie motoryzacyjnym nie kojarzą się dobrze. Dlatego Ford zamiast wzywać swoich klientów do autoryzowanych serwisów, rozsyła im pamięci USB zawierające aktualizację oprogramowania SYNC. Wprowadzone poprawki do samochodowego systemu stworzonego wspólnie z firmą Microsoft wprowadzają zarówno zmiany w bezpieczeństwie jego użytkowania oraz nowe opcje. Najbardziej wart uwagi jest jednak fakt, że firmware samochodu kierowcy zaktualizować mogą bez jakiejkolwiek pomocy ze strony producenta samochodu.

Współczesne samochody dysponują zaawansowanymi systemami, które często wymagają aktualizacji. Pisaliśmy Wam między innymi o Androidzie na pokładzie Lamborghini. Ford, dzięki współpracy z kojarzoną z systemem Windows firmą Microsoft, oferuje swoim klientom oprogramowanie SYNC. Daje ono dostęp do multimediów, map oraz aplikacji internetowych. Niestety, zdarza się, że oprogramowanie wymaga aktualizacji, co dotychczas wiązało się z wizytą w serwisie. Amerykański producent samochodów rozpoczął jednak zupełnie nowy system aktualizacji firmware’u, eliminujący konieczność pomocy serwisu.

Klienci nowych modeli Forda w pilotażowej akcji otrzymali specjalne napędy USB, zawierające aktualizację systemu SYNC do ich samochodów. Z pomocą drukowanej instrukcji, przy zatankowanym i uruchomionym samochodzie konieczne jest podłączenie przenośnej pamięci do włączonego radia. Po około minucie kierowca ma otrzymać komunikat informujący o udanym procesie instalacji. Potem wystarczy już tylko za pomocą komputera podłączonego do internetu poinformować serwis Forda, że aktualizacja oprogramowania powiodła się i wyrażamy chęć otrzymania kolejnej wersji nagranej na pamięć USB.

Wraz z rozwojem elektroniki w samochodach konieczność przeprowadzania aktualizacji oprogramowania stanie się wymogiem coraz częstszym. System testowany przez Forda wydaje się dobrym sposobem na uniknięcie częstych wizyt w serwisie z tym związanych.

O możliwościach systemu SYNC w samochodach Forda dowiecie się nieco z poniższego filmu:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Fordsync