Wearables

Wkrótce zaleją nas tanie chińskie smartwatche z chipami MediaTek i Androidem Wear

Tomasz Popielarczyk
Wkrótce zaleją nas tanie chińskie smartwatche z chipami MediaTek i Androidem Wear
1

Segment inteligentnych zegarków rozwija się bardzo dynamicznie. Wydaje się jednak, że B-brandy nie wzięły go jeszcze na celownik. Co prawda Goclever i Manta wprowadzają do swojej oferty pewne rozwiązania, ale to wyjątki i to mocno odbiegające od urządzeń LG, Samsunga i innych. Teraz jednak może się...

Segment inteligentnych zegarków rozwija się bardzo dynamicznie. Wydaje się jednak, że B-brandy nie wzięły go jeszcze na celownik. Co prawda Goclever i Manta wprowadzają do swojej oferty pewne rozwiązania, ale to wyjątki i to mocno odbiegające od urządzeń LG, Samsunga i innych. Teraz jednak może się to zmienić.

Do gry o rynek wearables wchodzi bowiem MediaTek. Dotąd tajwański dostawca układów scalonych nie był zaangażowany w ten segment, a jego portfolio zdominowały układy przeznaczone dla smartfonów i tabletów. Tymczasem Snapdragon 400 od Qualcomma z powodzeniem zadomowił się na smartwatchach i wszystko wskazuje na to, że będzie dalej sukcesywnie stosowany w tym segmencie. Właściwie jedynym bardziej znanym wyjątkiem na tym polu jest Moto 360, gdzie zastosowano układ od Texas Instruments (co potem wiązało się ze sporymi problemami z  czasem pracy na baterii i nie tylko, ale to inna historia). Na odpowiedź MediaTeka jednak wcale nie trzeba było czekać długo.

MediaTek MT2601 jest najnowszym chipem tajwańczyków, który został od podstaw zaprojektowany właśnie z myślą o rynku wearables. Przy czym trzeba zauważyć, że nie jest to rozwiązanie, które na półkach sklepowych zobaczymy dopiero w nadchodzących miesiącach. Procesory są już w produkcji, a pierwsi partnerzy już mają do nich dostęp. Prawdopodobnie zatem już na MWC w lutym zobaczymy pierwsze urządzenia nimi napędzane.

MT2601 posiada dwa rdzenie Cortex-A7 o taktowaniu 1,2 GHz oraz GPU Mali-400. Maksymalna rozdzielczość, jaką jest w stanie udźwignąć ten układ to 960 x 540 px, co w przypadku inteligentnych zegarków powinno być w zupełności wystarczające. W chipie zintegrowano również moduł łączności Bluetooth, a także obsługę sensorów różnego typu. Niewielkie zapotrzebowanie na energię oraz konkurencyjna (jak zawsze) cena z pewnością zainteresują liczne grono producentów.

Sam MediaTek zapowiada, że nowe procesory zostały opracowane z myślą o Androidzie Wear. Firma obiecuje, że będzie udoskonalała swój chip wraz z rozwojem samego systemu, stawiając siebie w świetle zapalonego zwolennika rozwiązań Google'a. Wnioski nasuwają się same - niebawem B-brandy oraz wszystkie pozostałe firmy otrzymają świetną okazję do wprowadzenia do swojej oferty zegarków pracujących pod kontrolą Androida Wear w konkurencyjnych w stosunku do dotychczasowych rozwiązań cenach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu