Polska

Wirtualna Polska wierzy w cyfryzację radia. Open.FM będzie nadawany w DAB+

Grzegorz Ułan
Wirtualna Polska wierzy w cyfryzację radia. Open.FM będzie nadawany w DAB+
Reklama

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji rozstrzygnęła pierwsze postępowanie koncesyjne na nadawanie programów radiowych w multipleksie cyfrowym DAB+ w Tarnowie.

Tarnów to jedno z siedmiu miast, które znalazły się w I turze przyznawania koncesji na nadawanie w DAB+. Uzyskało je kilka podmiotów, z których na pewno rozpoznajecie jedynie Wirtualną Polskę, która uruchomi na przyznanej częstotliwości DAB+ w Tarnowie swoje radio Open.FM, które to nadawane było do tej pory tylko przez internet.

Reklama

Pozostałem koncesje przyznano:

  • Fundacji Emanio Arcus na nadawanie programu uniwersalnego adresowanego głównie do osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, emerytów oraz uczestników ruchu drogowego o nazwie „Bezpieczna Podróż”;
  • Trendy Media Mikoś i Jedziniak Sp. j. na nadawanie programu uniwersalnego lokalnego o nazwie „Trendy Radio”;

Co z czołowymi ogólnopolskimi radiostacjami, takimi jak RMF FM, Radio ZET czy Radio ESKA? Te nie są zainteresowane nadawaniem w DAB+, jak mi powiedział w wywiadzie Dyrektor Muzyczny Radio ESKA, cyfryzacja radia już się odbyła w Polsce -  dzięki internetowi i smartfonom:

Pytanie o cyfryzację radio w Polsce. Radiostacje publiczne już są w mocno zaawansowanej fazie tego procesu. Stacje komercyjne zdają się nie zauważać tego. Planujecie uczestniczyć w tym projekcie?

Przepraszam, ale nie jestem upoważniony do składania deklaracji w kwestii uczestnictwa w tym projekcie. Mogę jedynie ograniczyć się do mojej osobistej refleksji. I nie zgodzę się z panem, że stacje komercyjne nie zauważają procesu cyfryzacji. Zauważamy od dawna. Proszę w prosty sposób znaleźć w sieci odpowiednią aplikację, zainstalować w swoim smartfonie i już. Dziesiątki stacji w zasięgu ucha. To jest realna, sensowna cyfryzacja i nie potrzeba do niej ogromnych publicznych pieniędzy, nie wspominając już o pieniądzach z kieszeni słuchacza na zakup odpowiednich odbiorników.

KRRiT podała, że kolejne rozstrzygnięcia w I turze rozdania częstotliwości DAB+ będą miały miejsce w najbliższym czasie,  na pewno jeszcze w tym roku, bo zgłoszenia do II tury zapowiedziano jeszcze na IV kwartał tego roku.

W I turze mamy oprócz Tarnowa jeszcze Poznań, Częstochowę, Katowice, Warszawę, Rzeszów i Toruń.

Źródło: KRRiT.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama