Media

Wirtualna Polska w ramach walki z koronawirusem będzie transmitować msze święte w internecie 

Krzysztof Kurdyła
Wirtualna Polska w ramach walki z koronawirusem będzie transmitować msze święte w internecie 
5

Szef WP Pilota Tomasz Machała ogłosił, że od najbliższej niedzieli platforma uruchomi specjalny kanał z transmisjami mszy z Bazyliki Archikatedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Nabożeństwa będą nadawane w każdą niedzielę od 8.00 do 19.00. O godzinie 12.30 przewidziana jest transmisja mszy skierowanej dla dzieci. Jak poinformowali przedstawiciele koncernu, msze będą także dostępne na głównej stronie Wirtualnej Polski. A wszystko w ramach walki z koronawirusem, który jak pewnie wiecie, ma już w naszym kraju pierwszą ofiarę śmiertelną na koncie.

O tym, jak ważną sprawą jest unikanie dużych zbiorowisk ludzkich, jakimi są też msze, pokazuje przykład z Korei Południowej. W mieście Daegu zakażona kobieta, uczestnicząc w ciągu tygodnia w dwu mszach, zaraziła setki współuczestników a pośrednio także członków ich rodzin. W wyniku tego zdarzenia, cała okolica stała się największym ogniskiem koronawirusa w tym kraju.

Łatwo dostępne transmisje dla wiernych w nowoczesnych mediach powinny pomóc wierzącym podjąć odpowiedzialną decyzję. Tym bardziej że polski Episkopat zarekomendował dziś udzielanie dyspensy od obowiązku uczestnictwa mszach, odwołano rekolekcje i zachęcono do duchowej łączności ze wspólnotą kościoła przez transmisje mszy w mediach. Nie jest to co prawda rozwiązanie tak zdecydowane jak we Włoszech, gdzie lokalny episkopat zaakceptował rządowy zakaz uczestnictwa w nabożeństwach, ale jestto na pewno krok w dobrą stronę.

WP Pilot jest platformą do odbioru tradycyjnej telewizji w internecie. Dostęp do niej można uzyskać przez stronę internetową lub aplikacje na platformy Android, iOS, Windows, Xbox, Chromecast i AirPlay. Miejmy nadzieję, że tego typu inicjatywy uzmysłowią ludziom, że postępując rozsądnie i unikając dużych skupisk ludzkich, jesteśmy w stanie ograniczyć zasięg epidemii.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu