Polska

Wirtualna drukarka od Poczty Polskiej – Wysyłka korespondencji bez drukowania i kopertowania

Grzegorz Ułan
Wirtualna drukarka od Poczty Polskiej – Wysyłka korespondencji bez drukowania i kopertowania
14

Internetowa rewolucja Poczty Polskiej zapoczątkowana dwa lata temu projektem Envelo trwa w najlepsze. Systematycznie dodawane są nowe opcje wysyłki korespondencji bez wychodzenia z domu czy z biura. Najnowsza propozycja, czyli Wirtualna Drukarka warta jest odnotowania, z jednego istotnego powodu, to...

Internetowa rewolucja Poczty Polskiej zapoczątkowana dwa lata temu projektem Envelo trwa w najlepsze. Systematycznie dodawane są nowe opcje wysyłki korespondencji bez wychodzenia z domu czy z biura. Najnowsza propozycja, czyli Wirtualna Drukarka warta jest odnotowania, z jednego istotnego powodu, to dobry i użyteczny pomysł dla wielu firm.

Dla jakich firm? Na pewno będzie przydatna w firmach wielostanowiskowych. Kiedy pracowałem jeszcze w korporacji, wysyłałem kilka listów dziennie. Przygotowywałem pismo, wkładałem do koperty, adresowałem i znosiłem do sekretariatu. Tam osoba odpowiedzialna za wysyłkę wprowadzała je do systemu oraz ręcznie do dokumentów nadawczych, które raz dziennie zabierał listonosz wraz z całą korespondencją. Kilka listów niewiele, ale oprócz mnie podobnie wysyłało swoje listy kilkadziesiąt innych stanowisk.

Z Wirtualną Drukarką sam wysłałbym te listy w krótszym czasie, niż ich przygotowanie jak powyżej i zniesienie do sekretariatu.

Jak to działa? Najpierw trzeba podpisać umowę z Pocztą Polskę na obsługę takiej wysyłki, pewnie podobnie to wygląda jak w opisanym wyżej przypadku standardowej formy. Pobieramy sterownik do wirtualnej drukarki, która później będzie się wyświetlała na liście drukarek.

Po przygotowaniu dokumentu do wysyłki, dajemy do druku jak w przypadku tradycyjnego drukowania, po czym wyświetlają się nam okna do wybrania rodzaju listu (ekonomiczny, priorytetowy, zwykły, polecony, polecony z potwierdzeniem odbioru), rodzaj wydruku, no i adresata.

Do prawidłowego wyświetlania podglądu wydruku konieczne jest zainstalowanie Adobe PDF Reader, ale bez tego proces wysyłki możemy przeprowadzić do końca. W ustawieniach konta możemy zaznaczyć zapamiętywanie danych formularzy, czyli jeśli adresaci są powtarzalni, jeszcze szybciej możemy przejść przez te okienka. Warto zaznaczyć, że każda taka wysyłka zapisywana jest na naszym koncie Envelo.

Pytanie ile to kosztuje? Na jednym z zrzutów widzicie koszt wydruku wyceniony na 1,89 zł (brutto). Jest to koszt całkowity, który obejmuje: wydruk zawartości (do 5 kartek – druk dwustronny, kolor czarno-biały), kopertę, zakopertowanie, nadanie na poczcie i doręczenie do adresata (list zwykły ekonomiczny krajowy). Cena może się zmieniać w zależności od parametrów wydruku (druk kolorowy jest droższy) lub rodzaju przesyłki (np. przesyłka polecona, przesyłka polecona z potwierdzeniem odbioru, list priorytetowy, list zagraniczny). Przykładowo 100 przesyłek poleconych krajowych, wydruk czarno-biały to koszt: 423 netto/520 brutto PLN. W przypadku dużej ilości wysyłek (pow. 5000 szt. /m-c) stawki jednostkowe mogą być negocjowane.

Osobiście widziałbym tu jeszcze dodanie opcji wyboru adresata z przygotowanej wcześniej listy, co znacznie ułatwiłoby i jeszcze bardziej przyspieszyło wysyłanie korespondencji. Ponadto, nie jest rozwiązana tu sprawa wysyłania listów wymagających odręcznego podpisu. Niemniej całość zapowiada się naprawdę dobrze, z pewnością usługa będzie rozwijana i dodawane będą w niej nowe funkcje z przeglądarkowej wersji Envelo, a w rezultacie możemy spodziewać się nowoczesnej i przydatnej opcji od Poczty Polskiej, z której na pewno skorzysta wiele firm.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu