Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Windows

Twój komputer jako Access Point - poradnik dla Windows 10 / 8.1 / 8

JS
Jakub Szczęsny
30

Zdarza się czasami tak, że chcielibyśmy skorzystać z internetu w telefonie, ale akurat nie mamy pakietu internetowego (lub jesteśmy za granicą), a w pokoju hotelowym mamy tylko "kabelek". Kabelek pozwoli nam na surfowanie w Sieci tylko na komputerze, a chcemy to robić za pomocą telefonu. W innych przypadkach - kiedy chcemy pobrać aktualizację dla telefonu, ale ta wymaga połączenia WiFi, a nasz router odmówił posłuszeństwa. Dla możliwości ustanowienia sieci w ten sposób zapewne znajdziecie swoje zastosowanie.

Czego potrzebujesz?

Przede wszystkim potrzebny jest Ci komputer z kartą sieciową zdolną pracować w trybie Access Pointa. Musisz mieć też połączenie, które chcesz udostępnić - może to być inne połączenie WiFi (jeżeli masz dwie karty sieciowe), sieć komórkowa lub dostęp do Internetu "po kabelku". Nie oznacza to jednak, że proces konfiguracji udostępniania sieci różni się diametralnie dla każdego ze scenariuszy.

Ok, co robimy dalej?

Upewnij się, że Twoja karta sieciowa obsłuży ten tryb. W tym celu uruchom wiersz polecenia w trybie administratora i wpisz:

netsh wlan show drivers

Ukaże się ciąg parametrów dla sterowników karty sieciowej, znajdź linijkę "Hosted network supported" - tam wartość musi przedstawiać "Yes" - w innym wypadku nie będziecie w stanie ustanowić połączenia. Jeżeli nie możecie ustanowić połączenia za pomocą karty zainstalowanej w laptopie, spróbujcie zrobić to za pomocą nawet najtańszej karty wpinanej do portu USB - z reguły większość tych od TP-LINK jest w stanie ustanowić takie połączenie.

Dalej musicie wpisać komendę, która ustanowi sieć:

netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=TEST key=TWOJE_HASLO

SSID to nazwa Twojej sieci, a KEY to hasło, które będzie służyło do uwierzytelniania w sieci. Teraz, aby sieć w ogóle działała należy wpisać:

netsh wlan start hostednetwork

Sieć działa, ale nie ustaliliśmy dla niej "źródła" połączenia internetowego. Stąd trzeba się przenieść do Panelu Sterowania, apletu "Centrum sieci i udostępniania", a następnie do ekranu: "Zmień ustawienia karty sieciowej". W ustawieniach sieci, z której korzystasz do łączenia się z Internetem zmień ustawienia udostępniania i pozwól łączyć się z tą siecią za pomocą tej ustanowionej przez Ciebie - powinna znaleźć się na liście, jeżeli wszystko zostało zrobione dobrze.

Warto wiedzieć jednak, że nie jest to rozwiązanie idealne - komputer, jeżeli do takiej sieci podłączy się kilka osób może zostać nieźle obciążony, a i takie połączenia nie są zbyt stabilne. Nie jest to zatem sposób na stałe - w takich zastosowaniach cały czas lepszy będzie standardowy, choćby tańszy router.

Coś nie działa? Pytajcie śmiało w komentarzach, postaramy się pomóc!

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: