Windows RT to póki co system wybrakowany. Nie bez powodu wstrzymano się z produkcją nowych urządzeń, które poza kilkoma wartymi uwagi aplikacjami w Windows Store nie mają należytego zaplecza. Okazuje się jednak, że ich użytkownicy wcale nie muszą być skazani na sklep Microsoftu. Oto bowiem powstał p...
Windows RT może już uruchamiać desktopowe programy. Wszystko to dzięki... emulatorowi
Windows RT to póki co system wybrakowany. Nie bez powodu wstrzymano się z produkcją nowych urządzeń, które poza kilkoma wartymi uwagi aplikacjami w Windows Store nie mają należytego zaplecza. Okazuje się jednak, że ich użytkownicy wcale nie muszą być skazani na sklep Microsoftu. Oto bowiem powstał pierwszy emulator trybu klasycznego pulpitu.
Na rozwiązanie tego problemu wpadł jeden z użytkowników forum XDA (a jakżeby inaczej!). Wykorzystał on w tym celu część kodu z projektu ReactOS, czyli opensource'owej alternatywy dla systemu Windows, która potrafi uruchamiać aplikacje x86. Do działania jest co prawda wymagany jailbreak tabletu, ale nie jest to chyba przeszkoda na tyle duża, by nie spróbować.
Projekt jest póki co w stadium bardzo wczesnej bety, a więc wiele elementów wymaga poprawy. Przede wszystkim uruchomimy na nim jedynie 32-bitowe programy. Nie zaimplementowano też jeszcze obsługi bibiliotek .NET oraz wielu sterowników. Jakby tego było mało całość wymaga bardzo dużej mocy procesora oraz mocno obciąża interfejsy COM. W wydanej dopiero dziś wersji 0.2 wprowadzono możliwość uruchamiania programów przez inne programy, co było do tej pory niemożliwe. Przed autorem zatem jeszcze bardzo długa droga, żeby uczynić projekt zdatnym do codziennego użytku.
Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie powstała najlepsza (bo jedyna) alternatywa dla użytkowników zawiedzionych ubogimi możliwościami swoich urządzeń. To jednocześnie ogromna szansa dla Windows RT, by stać się rozwiązaniem bardziej praktycznym i wszechstronnym. Póki co do tego miana systemowi wiele brakuje.
Emulator prawdopodobnie nigdy nie zaoferuje tych samych możliwości oraz wydajności, co standardowe rozwiązanie, które znajdziemy w Windows 8, ale jest bardzo praktycznym i interesującym ekwiwalentem. W sieci pojawiają się już opinie oburzonych użytkowników, którzy wzywają Microsoft do wsparcia projektu. Raczej nic takiego nie nastąpi, więc pozostaje trzymać kciuki i wierzyć w determinację autora.
A tej, jeśli spojrzeć na plany na przyszłość, nie brakuje. Następnym krokiem ma być wdrożenie możliwości automatycznego uruchamiania wszystkich programów x86 bez potrzeby korzystania z launchera. Potem być może doczekamy się obsługi DirectX 3D, choć na możliwość efektywnego korzystania z gier bym nie liczył (chyba, że tych nieszczególnie wymagających).
Więcej informacji na temat samego projektu oraz pliki do pobrania można znaleźć na forum XDA. O nowościach autor informuje też na swoim blogu.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu