Felietony

Windows Phone 8.1 - obecnie najlepszy mobilny system operacyjny?

Mateusz Budzeń
Windows Phone 8.1 - obecnie najlepszy mobilny system operacyjny?
316

Na rynku najpopularniejsze są trzy mobilne systemy operacyjne: Android, iOS oraz Windows Phone. Według mnie obecnie najlepiej prezentuje się produkt Microsoftu, ale dopiero po zainstalowaniu aktualizacji 8.1. Z mobilnym systemem operacyjnym Microsoftu mam kontakt dopiero od wydania Windows Phone...

Na rynku najpopularniejsze są trzy mobilne systemy operacyjne: Android, iOS oraz Windows Phone. Według mnie obecnie najlepiej prezentuje się produkt Microsoftu, ale dopiero po zainstalowaniu aktualizacji 8.1.

Z mobilnym systemem operacyjnym Microsoftu mam kontakt dopiero od wydania Windows Phone 8. Wcześniejsze wersje tego systemu były dla mnie zbyt ograniczone, brakowało im elementów dla mnie niezbędnych. Windows Phone 8 przyniósł ze sobą wiele zmian, a przede wszystkim usunął najważniejsze braki poprzednika. Jako użytkownik coraz bardziej zirytowany działaniem Androida oraz jego fragmentacją zaczynałem przychylniej patrzeć na konkurencyjny produkt oferowany przez giganta z Redmond. Po dwóch tygodniach spędzonych z Nokią Lumią 820 wiedziałem, że mój następny smartfon będzie działał pod kontrolą Windows Phone 8. Oczywiście mobilny system Microsoftu nie okazał się produktem idealnym, wiele elementów nadal było źle przemyślanych i momentami brakowało mi wygody oferowanej przez Androida. Jednak zalet było więcej, niż wad, a dodatkowo WP 8 zapewniał świetną synchronizację z desktopowym Windows 8.

Z każdą ujawnioną oficjalną informacją nadchodząca aktualizacja do Windows Phone oznaczona numerkiem 8.1 zapowiadała się coraz lepiej. Sporo niedociągnięć systemu miało być naprawionych, a dodatkowo zapewniona miała być jeszcze lepsza synchronizacja z ekosystemem Microsoftu. Po wydaniu aktualizacji w wersji dla deweloperów przeczytałem sporo artykułów o zmianach jakie przynosi to uaktualnienie. Chciałem jak najszybciej sprawdzić czy naprawdę warto zainstalować nowszą wersję. Dzięki Nokii Lumii 1020, która do mnie ostatnio trafiła mogłem zobaczyć w rzeczywistości Windows Phone 8.1.

Windows Phone 8.1 – nowości, których mi brakowało

W tym wpisie nie będę pisał o wszystkich nowościach, które przynosi najnowsza aktualizacja dla Windows Phone. Myślę, że byłoby to bezsensu, podobnych tekstów jest już multum i nie warto tworzyć kolejnego dubla. Postanowiłem skupić na elementach, których brakowało mi w poprzedniej wersji.

W Windows Phone 8 najbardziej brakowało mi Centrum Powiadomień, czyli łatwego dostępu do możliwości włączenia/wyłączenia WiFi, Bluetooth itp. oraz możliwości sprawdzenia w jednym miejscu powiadomień z wszystkich aplikacji. Aktualizacja 8.1 w końcu przyniosła ze sobą ten element. Centrum Powiadomień sprawdza się naprawdę świetnie, teraz korzystanie z WP jest znacznie wygodniejsze i nie muszę instalować żadnych dodatkowych aplikacji by mieć łatwy dostęp do włączenia WiFI czy Bluetooth. Niektórzy narzekają, że Microsoft ściągnął tutaj z Androida. Jednak według mnie w tym przypadku to naprawdę świetny pomysł, żeby wprowadzić rozwiązanie bardzo zbliżone do tego znanego u konkurencji.


Ten sposób dostępu do Centrum Powiadomień jest naprawdę intuicyjny i użytkownik przesiadający się z Androida czy iOS nie będzie musiał zbytnio zmieniać swoich przyzwyczajeń. Podoba mi się to, że usunięte z tego poziomu powiadomienia są automatycznie oznaczone jako odebrane również w samej aplikacji. Niestety zabrakło mi łatwego dostępu do możliwości włączenia/wyłączenia transmisji danych. Ze względu na to, że nie mam nieograniczonego pakietu to nie mogę sobie pozwolić na ciągłe włączenie tej opcji.

Mobilna przeglądarka Internet Explorer mimo iż była naprawdę szybka to brakowało jej pewnej opcji. W najnowszej IE 11 w końcu wprowadzony został tryb prywatny. Nie to, że wchodzę na strony, których nie chciałbym mieć w historii przeglądania, ale czasami musze skorzystać z konta pocztowego na które wchodzę tylko kilka razy w miesiącu, więc wcześniej zmuszony byłem do wylogowania się z mojego konta Google, co dla mnie było irytującą czynnością.


Wśród podobnych niewielkich znacząco zwiększających komfort korzystania zmian warto wspomnieć też o nowej opcji w sklepie z aplikacjami. Wcześniej po dostaniu nowego urządzenia nie mogłem wymusić pobrania aktualizacji do wszystkich zainstalowanych aplikacji. Teraz w ustawieniach dostępna jest odpowiednia opcja.

Nie wiem czy to tylko moje błędne wrażenie, ale Windows Phone 8.1 działa jeszcze szybciej od poprzednika. Mobilny system operacyjny Microsoftu już wcześniej chodził znacznie sprawniej od Androida, ale teraz jakby jeszcze przyspieszył. Będę bardzo wdzięczny za opinię innych użytkowników.

Czy Windows Phone 8.1 to obecnie najlepszy mobilny OS?

Mobilny system operacyjny Microsoftu już w wersji przed najnowszą aktualizacją prezentował się bardzo dobrze. Jednak posiadał wiele niedociągnięć, które zmniejszały komfort korzystania. Windows Phone 8.1 przyniósł ze sobą sporo nowych elementów, których wcześniej brakowało. Jednak czy to wystarczy by produkt giganta z Redmond nazwać najlepszym na rynku?

Według mnie nie można. Każdy mobilny system operacyjny na swoje wady i zalety, wybór konkretnego rozwiązania może być inny, zależnie od potrzeb danego użytkownika. Dla mnie najlepszym wyborem już od dłuższego czasu był Windows Phone 8. Jednak pewne braki tego systemu momentami były irytujące, zwłaszcza tuż po przesiadce z Androida. Aktualizacja podnosząca numerek do 8.1 to dla mnie spory krok do przodu porównywalny do tego jaki był pomiędzy WP8, a wersją 7.5.

Jeśli teraz będę kupował następnego smartfona to bez wahania wybiorę rozwiązanie Microsoftu. Po pierwsze korzystam z coraz więcej liczby usług giganta z Redmond, po drugie ekosystem Microsoftu przedstawia się obecnie najciekawiej, a po trzecie zmieniło się moje podejście do smartfonów. Nie sposób się nie zgodzić, że Android daję większe możliwości, niż Windows Phone. Jednak trzeba się zastanowić czy tak naprawdę korzystamy z tej dodatkowej funkcjonalności. Ja obecnie wymagam od mojego mobilnego urządzenia niezawodności, szybkości i stabilności działania systemu operacyjnego, łatwego dostępu do usług z których korzystam.


Do wyboru pozostaje mi Windows Phone lub iOS. W związku z tym, że poruszam się głównie po ekosystemie Microsoftu, a rozwiązania Apple zbytnio mnie nie interesują to wybór jest prosty - WP. Mobilny system operacyjny od giganta z Redmond zapewnia mi wszystko czego potrzebuję, nawet nie wykorzystuję wszystkich jego funkcji. Aktualizacja 8.1 przyniosła zmiany, których potrzebowałem i według mnie pokazała jak powinien wyglądać Windows Phone już w dniu premiery. Niestety jest jeszcze kilka elementów, które wymagają poprawy, ale w końcu idealnego produktu jeszcze nikt nie stworzył.

Dużo osób zarzuca Windows Phone małe możliwości personalizacji. Jednak czy to właśnie te opcje są nam niezbędne? Przecież główny ekran możemy naprawdę skonfigurować pod siebie, a kafelki na niewielkim ekranie sprawdzają się wyśmienicie. Sklep z aplikacjami już praktycznie nie ustępuje Google Play czy AppStore. Jak dla mnie Windows Phone 8.1 jest obecnie najbardziej intuicyjnym mobilnym systemem operacyjnym. Jeśli komuś wcześniej nie przypadły do gustu mobilne okienka to teraz jest świetna okazja by dać im drugą szansę. Polecam też użytkownikom Windows Phone 8 już teraz sprawdzić najnowszą aktualizację. Nie miałem problemu z żadną aplikacją, proces aktualizacji jest banalnie prosty, a przecież Windows Phone 8.1 zapewnia znacznie większy komfort korzystania.

Grafika: [1], [2], [3], [4]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile