Mobile

Windows Phone 7 wyprzedził Symbiana na wyspach czyli Nokia pokonała sama siebie

Windows Phone 7 wyprzedził Symbiana na wyspach czyli Nokia pokonała sama siebie
15

Choć osobiście jestem entuzjastą platformy Windows Phone (bez numeru edycji), to muszę sprawiedliwie stwierdzić, że przyszłość tego systemu jest jeszcze bardzo niepewna. Sprzedaż miała wystrzelić razem z aktualizacją Windows Phone do wersji 7.5 Mango, ale tak się nie stało. Operatorzy tacy jak polsk...

Choć osobiście jestem entuzjastą platformy Windows Phone (bez numeru edycji), to muszę sprawiedliwie stwierdzić, że przyszłość tego systemu jest jeszcze bardzo niepewna. Sprzedaż miała wystrzelić razem z aktualizacją Windows Phone do wersji 7.5 Mango, ale tak się nie stało. Operatorzy tacy jak polska pomarańcza, organizują różne akcje promocyjne WP7, połączone z konkursami. Nokia bardzo mocno inwestuje w promocję serii Lumia w Europie. Do zainteresowania jakie wywołają premiery Samsunga Galaxy S III lub kolejnego iPhone'a wciąż jednak daleko.

Na wyspach brytyjskich miała jednak miejsce rzecz bardzo ciekawa. Otóż jak podaje Bloomberg, powołując się na firmę badawczą Kantar Worldpanel, w Wielkiej Brytanii sprzedaż urządzeń z Windows Phone 7 przewyższyła sprzedaż telefonów z Symbianem. Jest to chyba pierwszy taki przypadek. Ja przynajmniej nie przypominam sobie wcześniejszych informacji, o tym, aby WP7 gdziekolwiek przeskoczył nad jakąkolwiek platformą. Jeśli jednak mylę się, poprawcie mnie.

Należy jednak podkreślić, że wynik jaki osiągnął Windows Phone 7 jest wciąż słaby i bardziej świadczy o pogarszającej się pozycji Symbiana, niż poprawie sytuacji WP7. Platforma Microsoftu zdobyła bowiem 2,5 % brytyjskiego rynku. Symbian spadł natomiast do poziomu 2,4 % z ubiegłorocznego 12,4 %. Myślę że wyniki te dają nam pewną perspektywę i pokazują jak faktycznie wygląda sytuacja.

Według tej samej firmy, sprzedaż Nokii Lumii 800 w Europie to 87 % ogólnej sprzedaży urządzeń z Windows Phone 7 na starym kontynencie. Tym samym, Nokia pobiła sama siebie, w sprzedaży swoich własnych urządzeń. Czy mamy jednak do czynienia z przełomem w sprzedaży smartphone'ów z WP7? Według mnie to jeszcze nie ten moment.

Sytuacja może się jednak zmienić po premierze Windows Phone 7 Tango, a następnie Windows Phone 8. Tango pozwoli bowiem zaistnieć Windows Phone w segmencie low-endowych smartphone'ów (ważnych z punktu widzenia napędzania sprzedaży). Natomiast Windows Phone 8 może okazać się atrakcyjny dzięki integracji z Windows 8.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu