Google

To może być wielka szansa dla tych komputerów. Instalacja na nich Windowsa dałaby im ogromne szanse

Kamil Świtalski
To może być wielka szansa dla tych komputerów. Instalacja na nich Windowsa dałaby im ogromne szanse
32

Chromebooki i ich najnowsze wcielenie — Pixelbooki to naprawdę świetne komputery, ale... dla wielu Chrome OS nie jest pełnoprawnym systemem. A co byście powiedzieli na wieść o tym, że będziecie mogli na nich zainstalować tradycyjnego Windowsa? Ja, nie ukrywam, byłbym wniebowzięty!

AltOS, czyli Windows i spółka na Chromebookach i Pixelbookach?

Nie da się ukryć, że linia laptopów sygnowanych przez Google to naprawdę kawał świetnej roboty. Wielu użytkowników bardzo sobie chwali tamtejszą prostotę rozwiązań. Jest spore grono użytkowników, którym tak naprawdę więcej do szczęścia nie potrzeba. Ale gdyby nagle okazało się, że muszą wyjść poza świat ChromeOS, to wszystko wskazuje na to, że niebawem zyskają taką możliwość.

Na Android Police czytamy o odnalezionych w najświeższej wersji systemu śladach trybu AltOS. Pierwszy z nich wspomina wewnętrzny dokument go/vboot-windows. Ale to jeszcze nie koniec — temat pojawia się także w kodzie tuż obok bootowania — gdzie użytkownik miałby mieć wybór między dwoma systemami. Stąd też założenie, że komputery od Google wkrótce będą mogły pozwolić sobie na alternatywny system operacyjny.

Na tę chwilę nie robiłbym sobie specjalnych nadziei. Choć temat brzmi świetnie, bo Pixelbooki i ich starsi bracia — Chromebooki to kawał świetnego sprzętu. I mimo że jak na ich dość ograniczone możliwości swoje kosztują, to jakość wykonania i to jak działają nie pozostawia nic do życzenia. Myślę że możliwość zainstalowania na nich drugiego, tym razem już "pełnoprawnego" systemu byłaby dla nich szansą, by wypłynąć na nieco głębsze wody i miałyby szansę przyciągnąć uwagę nawet tych, którzy do tej pory przechodzili obok nich obojętnie. Bo od wielkiego dzwonu potrzebują jednej czy dwóch aplikacji, których w Chrome najzwyczajniej w świecie nie uruchomią.

Sam uzbrajam się w cierpliwość i czekam na dalszy rozwój wypadków — ale inny niż ChromeOS system na Pixelbooku to byłoby naprawdę coś. Może dowiemy się na ten temat coś więcej 8. maja, podczas konferencji Google I/O?

Źródło: Android Police

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu