Google

Kompletnie odświeżony Gmail z nowymi funkcjami - wiemy jak wygląda!

Konrad Kozłowski
Kompletnie odświeżony Gmail z nowymi funkcjami - wiemy jak wygląda!
14

Google przygotowuje się do zaprezentowania nowej odsłony Gmaila. Usługa pocztowa Google należy do najpopularniejszych na świecie, ale do tej pory nie doczekała się odświeżenia, które dosięgnęło już między innymi Kalendarza Google. Oprócz zmian wizualnych w grę wchodzą też nowe funkcje.

Oczywiście Google nie odkrywa przedwcześnie kart, dlatego oficjalnie nie zostały potwierdzone żadne konkretne informacje na temat nowego Gmaila, oprócz faktu że nadchodzi. Z nieoficjalnych źródeł natomiast wiemy, że wprowadzone zmiany będą dostępne nie tylko dla użytkowników korzystających z G Suite dla firm, ale dla wszystkich posiadaczy skrzynki w domenie gmail.com. Co więcej, Android Authority dotarło do zrzutów ekranu prezentujących nowego Gmaila.

Co nowego w Gmailu? Wygląd i funkcje

Co takiego przygotowało Google? Przede wszystkim wspomina się o kompletnym redesignie. Mając na uwadze to, jak świetnie Google przeobraziło Kalendarz w nowoczesną, kolorową, ale nie jaskrawą formę, o nowe wydanie Gmaila byłbym spokojny - potwierdzają to screeny. Tym bardziej, że firma ma pewne doświadczenie wynikające z prac nad Inboxem - alternatywna usługa dla Gmaila dla jednych w prostszy, dla innych w bardziej skomplikowany sposób pozwala zarządzać pocztą, ale trzeba przyznać kilka ciekawych rozwiązań się tam znalazło. Teraz niektóre z nich trafią do Gmaila.

Mowa tu przede wszystkim o tak zwanych "inteligentnych odpowiedziach", które po zanalizowaniu treści wiadomości pozwalają jednym kliknięciem odesłać odpowiedź potwierdzającą, negatywną lub zapytanie o szczegóły. Oprócz tego, nowy Gmail będzie pozwalać na odkładanie wiadomości na później - z tej funkcji korzystam najczęściej ze wszystkich dostępnych w Inboksie. Możliwość błyskawicznego ustawienia przypomnienia dla wybranej wiadomości o konkretnej porze, to coś fenomenalnego i z przyjemnością powitałbym ją w Gmailu. Jako ostatnią z funkcji wymienia się obsługę trybu offline.

To jednak nie wszystko, bo Gmail będzie zintegrowany z Kalendarzem Google, Google Tasks (zupełnie nowa wersja aplikacji do zadań) oraz Google Keep. W kwestii wyglądu zastosowany będzie nie tylko Material Design, ale i "bubble design", co widać po przycisku od komponowania wiadomości.

O tym, czego mniej więcej można było się spodziewać, możecie przekonać klikając w ten link i odwiedzając mój wpis sprzed ponad pół roku, gdy na jednym ze slajdów w prezentacji znalazł się ten poświęcony nowemu Gmailowi. Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby faktycznie nowy Gmail był tak minimalistyczny, a jednocześnie oferujący jeszcze więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Jestem przekonany, że pierwsze dni i/lub tygodnie będą dla Google trudne, bo zazwyczaj większość użytkowników nie jest nastawiona pozytywnie do zmian w usługach, z których korzystają regularnie. Zmiana zachowań użytkowników jest bardzo trudna i jeśli Google nie przekombinowało, to nie mają się o co martwić.

Nad czym pracują i kiedy premiera?

Obecnie Google sprawdza kompatybilność nowego Gmaila z najważniejszymi i najpopularniejszymi wtyczkami, by w dniu uruchomienia nowej wersji nie okazało się, że poczta nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo. Nie oznacza to jednak oczywiście, że Google zweryfikuje wszystkie dodatki, dlatego jeśli z jakichś korzystacie, to chyba najlepszym wyjściem będzie ich wyłączenie za jakiś czas, by aktywować je ponownie dysponując wiedzą na temat ich bezproblemowej pracy po starcie nowego Gmaila.

Nowy Gmail ma się pojawić na przestrzeni najbliższych tygodni.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu