Windows

Zaskakująca przyszłość systemów Microsoftu. Windows Core OS odmieni rynek

Albert Lewandowski
Zaskakująca przyszłość systemów Microsoftu. Windows Core OS odmieni rynek
3

Windows Core OS będzie nową modułową odmianą Windowsa 10. Ma on być przeznaczony dla wszystkich możliwych rodzajów urządzeń i zapowiada się naprawdę ciekawa opcja.

Windows Core OS - praktyczna opcja

Microsoft się zmienił w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Na pewno spory wpływ na to miała zmiana CEO oraz same rewolucje na rynku, na którym to urządzenia mobilne stały się najważniejsze. Zaskakująco ciekawie rozwija się sam Windows 10. Wkrótce jednak doczeka się on naprawdę ciekawej odmiany w postaci Windows Core OS, który to ma być prawdziwie modułowy. Po co jednak firmie z Redmond kolejny OS?

Windows Core OS ma stanowić fundament dla wielu kolejnych wersji okienek. Wśród urządzeń, mogących na takie nowości liczyć, wymienia się obecnie naprawdę szerokie grono, zaczynając od laptopów, przez składane smartfony czy konsole Xbox, a kończąc na okularach rozszerzonej rzeczywistości. W ten sposób firma chce dążyć do ustanowienia jednego Windowsa u podstaw.

Szczególnie jest to ważne z perspektywy jednego modelu, który powinniśmy już wkrótce poznać. Mianowicie chodzi tu o wyczekiwanego Surface Phone. Nosi na razie nazwę prototypową Centaurus i ma być składanym smartfonem z dwoma wyświetlaczami. One wszystkie by miały działać pod kontrolą Windows 10 Lite z nowym, ładniejszym interfejsem. Warto dodać, że podobno Windows Core OS napędza już dwa sprzęty: okulary rozszerzonej rzeczywistości HoloLens 2 i komputer All-in-One do pracy dla, m.in. grafików, Surface Hub 2.

Przeczytaj również: Windows z Linuxem to konieczność.

Nie da się ukryć, że Windows potrzebuje zmian stylistycznych. Jego wygląd nie zachwyca i widać, że designerzy Amerykanów nie są w stanie zachować wszystkiego w jednym stylu. Wystarczy zresztą zwrócić uwagę na to, że nadal mamy do dyspozycji zarówno starszy Panel Sterowania jak i nowsze Ustawienia.

Microsoft stawia na ujednolicenie

Dojrzewanie Windowsa następuje naprawdę powoli. Owszem, system Microsoftu bardzo dojrzał w ostatnim czasie, ale nadal Amerykanom pozostaje sporo do zrobienia. Na pewno można tu dodać o Windows 10 on ARM. W tym przypadku zapowiedzi wskazywały na coś, co zrewolucjonizuje rynek, a tymczasem otrzymaliśmy naprawdę słabe laptopy, które wyróżniają się tylko długim czasem pracy. Zdecydowanie jest tu jeszcze co poprawiać.

 

Kolejna sprawa to sam Surface Phone. Niewątpliwie na ten smartfon nadal czeka sporo osób i myślę, że jeżeli będzie tak dobry, jak wskazuje na to cała wielka otoczka, to z pewnością może to być hit sprzedaży w ofercie dla korporacji. Wątpię, aby przeciętnych użytkowników interesował telefon, który będzie oferował możliwości pełnego Windowsa. To zdecydowanie nie jest nic przekonywującego, ani nic, co dałoby się przedstawić kusząco na reklamach. Mam nadzieję, że w końcu doczekamy się tego mitycznego Surface Phone.

Więcej informacji na temat Windows Core OS powinniśmy otrzymać już 2 października na konferencji poświęconej linii Surface.

Przeczytaj również:

źródło: TechSpot

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu