Windows

Ależ to były czasy! Przypomnij sobie Windows 95 i ówczesne świetne gry

JS
Jakub Szczęsny
13

Instalować Windows 95 na komputerze w tym momencie to proszenie się o masochizm - nawet, jeżeli chcemy się "tylko pobawić". Maszyna wirtualna - to już lepsza opcja, ale i tak trzeba nieco się "bawić". A co, gdybyście mogli pobrać dosłownie jeden plik i bawić się ile dusza zapragnie? Twórcy "electronowej" wersji Windows 95 mają coś dla Was - od teraz w nowej wersji!

O co chodzi z "electronową" wersją Windows 95? Electron to specjalny, open-source'owy framework, który pozwala tworzenie programów - paczek zawierających w sobie wszelkie wymagane pliki do uruchomienia programu. Twórca może korzystać z dowolnych narzędzi - JavaScript, HTML, CSS i innych - kluczem jest tutaj prostota: tworzenia oraz dystrybucji.

Windows 95 w takiej odsłonie pozwala Wam na uruchomienie bardzo uproszczonego systemu operacyjnego, który zasadniczo posłuży Wam głównie do rozegrania kilku sesji w kultowe gry: takie jak Wolfenstein 3D, Doom, czy Grand Prix Circuit. To bezsprzecznie jedne z ciekawszych tytułów wydanych m. in. na tę wersję systemu Windows. Sama "dziewięćdziesiątka piątka" to także kultowa odsłona okienek - po raz pierwszy znalazł się tam przycisk "Start", który następnie stał się znakiem rozpoznawczym Windows.

Druga odsłona ciekawego projektu - Windows 95 w jednym, małym programie

Najnowsza, druga już odsłona to sporo usprawnień względem poprzedników. Twórca - Felix Rieseberg dodał do niej m. in. takie gry jak Doom, Wolfenstein 3D, A10 Tank Killer oraz wspomniany wyżej Grand Prix Circuit.

Lista zmian w programie:

Updated to Electron v4.0.4
A completely new Windows 95 disk image
Installed Microsoft FrontPage, Netscape 2.0, and FrontPage Server
Installed Doom, Wolfenstein3D, A10 Tank Killer, and Grand Prix Circuit.
Added ability to "Reset" a machine
Better support for High-DPI devices
Support for sound

Co ciekawe, takiego Windows 95 możecie uruchomić nie tylko na innym systemie Windows, ale również na macOS oraz Linuksie. To ogromne ułatwienie dla tych osób, które chciałyby dać porwać się nostalgii, ale "w trakcie" postanowiły zbratać się z konkurencyjną dla Windows platformą. Pewne błędy mogą jednak wystąpić - projekt jak wskazuje sam deweloper został zbudowany głównie w JavaScript.

Niemniej, warto przypomnieć sobie system, który na nowo zdefiniował to, jak komunikujemy się z komputerami. Podobnie można zrobić z kultowymi grami, które powstały z myślą o tym systemie. Wielu z Was zapewne zaczynało swoją przygodę z Windows 95 i przez długi (lub nie - wszak bardzo szybko pojawił się Windows 98) czas na nim pracowało. Ja również miałem taką przyjemność i muszę przyznać, że z ogromną nostalgią wspominam choćby doskonale znany dżingiel otwierający sesję w Windows 95. Zastanawiam się, czy za jakiś czas będzie się mówiło to samo o teraźniejszych zdobyczach nowych technologii.

Link do pobrania

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: