Windows

Windows 10 wkrótce powie Ci więcej o tym co mu się "popsuło"

Jakub Szczęsny
Windows 10 wkrótce powie Ci więcej o tym co mu się "popsuło"
8

Wszystko może się kiedyś popsuć, w przypadku systemów Windows przeróżne awarie stały się już wręcz legendą. Tyle, że w kontekście tego systemu zdarza się, że czasami bardzo trudno jest na pierwszy rzut oka stwierdzić "co jest nie tak" zwykłym użytkownikom.

Wszystko przez kody błędów, które dla "zwykłych" użytkowników są z reguły czarną magią. Nic dziwnego - dla nich przecież system operacyjny ma po prostu działać i nie sprawiać kłopotów. Nie zawsze daje się to uzyskać i chociażby aktualizacje dla Windows 10 dobitnie pokazały, że niespodzianki mogą czekać na nas na każdym rogu. Niektóre błędy (np. STOP) są wyświetlane razem z kodem szesnastkowym, który wskazuje na konkretny typ usterki. Inne zaś (jak na przykład te pokazywane w trakcie instalacji OS-u) mogą być objaśniane za pomocą kodu KB, który zawiera w sobie więcej szczegółów na temat błędu.

I o ile my może jeszcze jesteśmy w stanie odnieść się do tych informacji i przyswoić więcej wiedzy - inny użytkownik wcale nie musi być w tym aż tak biegły. Stąd też Microsoft rozpoczął testy nieco odświeżonych komunikatów o błędach w trakcie instalacji systemu Windows 10 związanych z kompatybilnością z programami. Zamiast błędu wyjaśnianego szerzej w artykule KB, użytkownik otrzyma znacznie więcej opcji związanych typowo z rozwiązaniem konkretnego problemu.

Czym jest "KB"?

"KB" oznacza "bazę wiedzy", bibliotekę treści, która zawiera w sobie wyjaśnienia korespondujące z najczęstszymi pytaniami, usterkami dotyczącymi Windows. Kod KB zawiera w sobie również ciąg licz, które identyfikują konkretny artykuł. Jeżeli okazywało się, że dana aplikacja nie będzie działać z nowszą wersją Windows, proponowano użytkownikowi przeniesienie się do takiego wpisu - bez odnośników, jedynie z kodem KB, który nie wszystkim cokolwiek mówił.

Nowszy instalator będzie brał ten czynnik pod uwagę i nie tylko porzuci odniesienia do artykułów z Knowledge Base, ale także zaproponuje od razu rozwiązania problemów. A zatem - będzie można odinstalować programy powodujące problemy. Co więcej, zamiast kodu użytkownik otrzyma przycisk "Learn more" (dowiedz się więcej), za pomocą którego przejdzie od razu do artykułu, który wyjaśni mu przyczynę problemu w trakcie instalacji.

Celem jest spowodowanie, że błędy w trakcie instalacji / aktualizacji Windows 10 nie będą przerastały większości użytkowników - również w sytuacji, gdy usterka jest trywialnie prosta do naprawienia. Co więcej, producenci programów komputerowych będą mogli umieszczać linki do własnych publikacji odwołujących się do problemów z kompatybilnością tak, aby proponować użytkownikom procedury potrzebne do a) pomyślnego procesu uaktualnienia / instalacji, b) przywrócenia programu z powrotem jeżeli potrzebna będzie jego całkowita deinstalacja na czas wprowadzania zmian w Windows. Oby ta polityka objęła również inne obszary systemu - nie wszędzie objaśnienia błędów są konkretne i przyjazne dla użytkownika.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu