Felietony

Windows 8 - nowy interfejs, aplikacje HTML5 i sklep z oprogramowaniem [WIDEO]

Gniewomir Świechowski
Windows 8 - nowy interfejs, aplikacje HTML5 i sklep z oprogramowaniem [WIDEO]
Reklama

W środę Microsoft przedstawił wreszcie więcej informacji na temat tego, jak ma wyglądać interfejs Windows 8, a w zasadzie nowy z dwóch interfejsów. Wi...


W środę Microsoft przedstawił wreszcie więcej informacji na temat tego, jak ma wyglądać interfejs Windows 8, a w zasadzie nowy z dwóch interfejsów. Windows 8 da nam dostęp do tabletowego środowiska opartego na aplikacjach tworzonych z użyciem HTML5 i JS oraz, oraz funkcjonującego równolegle klasycznego interfejsu znanego z Windows 7, w którym będą uruchamiane starsze aplikacje.

Reklama

Obraz wart tysiąca słów, więc polecam na start wideo prezentujące interfejs Windows 8 w działaniu:

Nowy interfejs jest oparty na "kafelkach", tak samo jak Windows Phone 7 i wydaje się być dobrze przemyślany i ergonomiczny. Nowe aplikacje mają w nim funkcjonować w trybie pełnoekranowym, starsze na znanym z Windows 7 pulpicie. Rozumiem, że wymogiem jest wsteczna kompatybilność i umożliwienie użytkownikom korzystania z klasycznego środowiska, ale to niezbyt eleganckie i psuje dobre wrażenie zrobione Metro UI.

W praktyce, wygląda to, jakby Microsoft z myślą o tabletach przygotowywał nakładkę na Windows. Dlatego też, inżynierowie Microsoftu opracowują technologię, która ma umożliwić stosunkowo wygodne korzystanie ze starszych aplikacji - nieprzystosowanych do ekranów dotykowych. Ma ona pozwolić na lepsze określenie co użytkownik chciał zrobić paluchem - z natury mniej precyzyjnym niż myszka. To jednak wciąż półśrodek.

Aplikacje przygotowane z myślą o klasycznym interfejsie Windows, nigdy nie będą równie wygodne, co ich iPadowe odpowiedniki projektowane z myślą o ekranach dotykowych, a fakt, że można je uruchomić, nie oznacza jeszcze, że ktokolwiek będzie chciał z nich korzystać. Jednocześnie, trudno mi sobie wyobrazić, aby Microsoft był w stanie swoje dwa systemy w jednym zoptymalizować pod urządzenia mobilne w wystarczającym stopniu, aby mogły konkurować z np. iOS na iPadzie zużyciem energii.

Nie mówię tu już o bardziej skomplikowanej konfiguracji systemu, programach działających w tle i całej reszcie detali, które tak Android jak i iOS skutecznie eliminują lub ukrywają przed użytkownikiem, a Microsoft musi pozostawić ze względu na wsteczną kompatybilność systemu.

Microsoft chce przemycić klasycznego Windowsa na tablety, ukrywając go pod maską Metro UI. Niestety, można robić tylko jedną rzecz naprawdę dobrze, albo kilka przeciętnie. Tak jak wspominałem wcześniej, Microsoft popełnił straszny błąd, próbując skroić desktopowy Windows pod tablety, zamiast budować sówj mobilny ekosystem na Windows Phone od podstaw.

Oceniam, że 90% użytkowników Windows 8 na desktopach wróci do klasycznego pulpitu, 90% użytkowników tabletowego Windows 8 odpali klasyczną aplikację tylko raz, a ci którzy nie będą mieli takiej możliwości - korzystając z Windows 8 dla procesorów ARM - dostaną to samo, co Microsoft mógł im zaoferować już teraz z pomocą Windows Phone.

Reklama

A czego nie zrobił, głównie ze względu na mniej opłacalny system licencjonowania ich mobilnego systemu w porównaniu z klasycznym Windowsem.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama