Moje przemyślenia

Windows 8 na ARM prezentuje się świetnie - czy ma szanse?

Szymon Barczak
10

Wczoraj Gniewomir pisał o tym, że deweloperom nie za bardzo podoba się decyzja Microsoftu związana ze zmianą technologii wykorzystanej przy tworzeniu aplikacji, gdyż natywną technologią dla Metro UI będzie HTML5 i JavaScript. Jednak jakby nie patrzeć, coraz więcej systemów buduje się na bazie tych t...

Wczoraj Gniewomir pisał o tym, że deweloperom nie za bardzo podoba się decyzja Microsoftu związana ze zmianą technologii wykorzystanej przy tworzeniu aplikacji, gdyż natywną technologią dla Metro UI będzie HTML5 i JavaScript. Jednak jakby nie patrzeć, coraz więcej systemów buduje się na bazie tych technologii. Jolicloud to system napisany w HTML5, dla webOS aplikacje tworzy się właśnie w tym języku, a ChromeOS wspiera tylko tę technologię z prostej przyczyny - jest zbudowany na bazie przeglądarki internetowej. Microsoft podąża zatem za ogólnym trendem. Czy warto mu? Jak prezentuje się Windows 8 na ARM z Metro UI?

Microsoft, jak wiele innych firm zajmujących się elektroniką użytkową, pojawił się na Computex Taipei 2011, gdzie pokazał prototyp najnowszego produktu - Windows 8 wygląda na ARM naprawdę świetnie. Co więcej, Windows na tej architekturze to coś nowego i o ile w przypadku tego systemu w wersji dla PC standardowe aplikacje pełnoekranowe przeplatać się będą z nowymi, pisanymi w HTML5 i dopasowanymi do Metro UI, o tyle Windows na ARM będzie pozbawiony takiej estetycznej niedogodności. Sądzę, że nikomu nie będzie chciało się migrować standardowych aplikacji, gdyż tak czy siak dotychczasowi programiści aplikacji dla Windowsa musieliby poznać nową architekturę - wygodniejsze będzie wykorzystanie przenośnego HTML5. W ten sposób tablety budowane w oparciu o ARM i zasilane Windowsem będą prezentować spójny interfejs, który jest naprawdę niezły.

Wielu malkonentów krytykowało Microsoft za to, że pojawił się na rynku tak późno twierdząc, że gigant nie ma już tutaj szans, bo rynek jest podzielony między iOS i Androida. Uważam, że to błędne założenie. Rynek mobilny powiększa się w zastraszającym tempie, robiąc miejsce dla nowych produktów. Sądzę, że nie tylko Microsoft ma szanse z Windowsem 8 na tabletach, ale także i HP z webOS. Wszystko zależy od decyzji biznesowych - odpowiedniej inwestycji w platformę (np. konkursy na aplikacje), sprawnego marketingu, wzbudzeniu zainteresowania konsumentów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows 8ARM