Felietony

Deweloperzy wściekają się o HTML5+JS w Windows 8. Microsoft milczy

Gniewomir Świechowski
Deweloperzy wściekają się o HTML5+JS w Windows 8. Microsoft milczy
14

Wiceprezes Microsoftu Julie Larson-Green, potwierdziła fakt, że pełnoekranowe aplikacje dla nowego interfejsu Windows 8 będą tworzone w środowisku opartym na HTML5, Java Script i nowym API. Wzbudziło to sporo niepokoju wśród deweloperów, bo prawdopodobnie oznacza to, że większość zdobytego doświadcz...

Wiceprezes Microsoftu Julie Larson-Green, potwierdziła fakt, że pełnoekranowe aplikacje dla nowego interfejsu Windows 8 będą tworzone w środowisku opartym na HTML5, Java Script i nowym API. Wzbudziło to sporo niepokoju wśród deweloperów, bo prawdopodobnie oznacza to, że większość zdobytego doświadczenia i wiedzy będą mogli wyrzucić do kosza. Co gorsza, Microsoft milczy w tej sprawie. 

Przyznam, że mocno dziwi mnie postawienie na HTML5 i JS - jak dotychczas Microsoft uważał webaplikacje za zagrożenie, a teraz - najwyraźniej - przygotowuje swój system na spotkanie z "chmurą". Inaczej nie da się wytłumaczyć tej decyzji. Zestaw HTML5+JS zdecydowanie nie jest optymalnym narzędziem do tworzenia aplikacji desktopowych.

Nie mam też pojęcia, co Microsoft chce osiągnąć ignorując wątpliwości twórców aplikacji, którzy poczuli się oszukani, gdy podczas gry Microsoft drastycznie zmienia zasady i nie oferuje słowa wyjaśnienia.

Szczęśliwie przyszłość wcale nie wygląda tak czarno, ponieważ Metro UI dla Windows 8 wciąż wydaje mi się być, tylko nakładką na klasycznego Windowsa 7, której adopcja przez użytkowników jest mocno niepewna.

Tablety, tabletami - ale zdecydowana większość użytkowników jest przyzwyczajona do klasycznego pulpitu i szybko wyłączy nowy interfejs. A pod spodem wciąż będzie czekało klasyczne środowisko, kompatybilne z poprzednimi wersjami Windows i obsługujące wszystkie technologie z jakimi programiści zdążyli się już zaprzyjaźnić: Win32, COM, MFC, ATL, .NET, WinForms, Silverlight, WPF.

Na laptopach i desktopach nie będzie gwałtownej rewolucji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows 8Metro UI