Felietony

Nastolatek wykrył błędy w kodzie Google, Microsoftu, Apple i Facebooka

Marcin Kamiński
Nastolatek wykrył błędy w kodzie Google, Microsoftu, Apple i Facebooka
31

Piętnastoletni Cim Stordal jest dosyć przeciętnym nastolatkiem – lubi grać w gry komputerowe i airsofta, pracuje w sklepie z rybami. Cim ma jednak interesujące hobby, interesuje go bowiem odnajdywanie błędów w kodach źródłowych serwisów znanych wszyskim użytkownikom internetu. Co najciekawsze, odnos...

Piętnastoletni Cim Stordal jest dosyć przeciętnym nastolatkiem – lubi grać w gry komputerowe i airsofta, pracuje w sklepie z rybami. Cim ma jednak interesujące hobby, interesuje go bowiem odnajdywanie błędów w kodach źródłowych serwisów znanych wszyskim użytkownikom internetu. Co najciekawsze, odnosi w tym spore sukcesy i na swoim koncie ma już oficjalnie potwierdzone ujawnienie błędów w kodzie Google, Facebooka, Apple i Microsoftu.

Niecodzienne hobby nastolatka zaczęło się całkiem standardowo, w wieku 14 lat zapragnął on bowiem nauczyć się programować. Po opanowaniu języka C++ i HTML przyszedł czas na Basica.

„Po prostu wchodzę na wybrany serwis internetowy i rozglądam się, gdzie mogę umieścić w nim własny kod HTML, który nie jest filtrowany przez kod źródłowy. Najczęściej filtruje on tylko wybrane znaki i symbole lub zupełnie zapomina o tym co wprowadza użytkownik. To, czego najczęściej oczekuje osoba atakująca, jest ciasteczko w przeglądarce, które może zostać wykorzystane do zalogowania”.

Mimo młodego wieku Stordal został wpisany już do Google Security Hall of Fame, otrzymał personalne podziękowania od twórcy Windowsa za pomoc w odnalezieniu poważnych błędów, a od Facebooka otrzymał kartę kredytową White Hat Visa z limitem 500 dolarów amerykańskich w zamian za odkrycie kilku niedociągnięć w kodzie serwisu. Twórcy tak wielkich serwisów są wdzięczni Cimowi za pomoc, głównie dlatego, że zgłosił on swoje odkrycie właścicielom stron, zamiast informować o zauważonych błędach publicznie.

Rodzice piętnastolatka nie do końca rozumieją to, na czym polega hobby ich syna. Jak śmieje się Cim Stordal, nie chcą oni jednak, aby spędzał on całe dnie przed komputerem. Osobiście mam nadzieję, że z czasem zrozumieją jaki talent trafił się ich potomkowi i zauważą, że z dużym prawdopodobieństwem może zapewnić mu w przyszłości dobrą pracę. Obecnie Cim spędza ponoć czas nad próbami stworzenia automatycznego oprogramowania testującego bezpieczeństwo witryn internetowych na swoim telefonie iPhone 3Gs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleMicrosoftAppleFacebook