Microsoft

Windows 8.1, dotykowy Office, oficjalna aplikacja Facebooka - Microsoft nabiera rozpędu

Konrad Kozłowski
Windows 8.1, dotykowy Office, oficjalna aplikacja Facebooka - Microsoft nabiera rozpędu
38

Wyczekiwany przez wielu dzień już niemal za nami, ale w San Francisco atrakcje dopiero się zaczynają. Podczas konferencji Build Microsoft przedstawił kolejen informacje odnośnie aktualizacji systemu Windows 8 do wersji 8.1, zapowiedział w pełni dotykową edycję pakietu Office oraz ogłosił pojawienie...

Wyczekiwany przez wielu dzień już niemal za nami, ale w San Francisco atrakcje dopiero się zaczynają. Podczas konferencji Build Microsoft przedstawił kolejen informacje odnośnie aktualizacji systemu Windows 8 do wersji 8.1, zapowiedział w pełni dotykową edycję pakietu Office oraz ogłosił pojawienie się w niedługim czasie aplikacji Flipboard oraz oficjalnego klienta Facebooka dla Windows 8.

Najciekawszą według mnie informacją są wieści odnośnie dotykowej wersji Office'a - podczas sesji krótko zaprezentowana została aplikacja PowerPoint, lecz możemy spodziewać się wraz z jej premierą pojawią się także Word i Excel. Ich możliwości będą porównywalne do webowej wersji pakietu Office, która zupełnie za darmo dostępna jest w oknie przeglądarki. Nie zostało powiedziane kiedy dokładnie aplikacje zostaną udostępnione, lecz powinno wydarzyć się to jeszcze w tym roku.

Platforma Windows 8 doczekała się już wielu ciekawych aplikacji, lecz najbardziej odczuwalny jest brak największych marek do których bez wątpienia zaliczyć możemy Facebooka oraz Flipboard. Obydwie z aplikacji zostały oficjalnie zapowiedziane, lecz podobnie jak w przypadku pakietu Office w wersji Modern, nie poznaliśmy konkretnego terminu ich udostępnienia.

Nowości w Windows 8.1 opisywaliśmy już wielokrotnie. Warto podsumować zmiany kosmetycznie na Ekranie Start, powrót przycisku Start, odświeżone wersje aplikacji Modern oraz nowe sposoby dzielenia ekranu pomiędzy aplikacje.

Jak wcześniej opisywaliśmy 8.1 rozszerzy asortyment motywów kolorystycznych systemu oraz rodzajów tła, wśród których znajdą się również te animowane. Od niedawna wiemy także, że tłem ekranu Start będzie mogła również być tapeta, której używamy na pulpicie. Wzorem mobilnego Windows Phone, otrzymamy także do wyboru dwa nowe rozmiary kafelków (na obrazku: duże – aplikacja pogody, małe – aplikacje gier, aparatu, muzyki i wideo). Doczekamy się możliwości zarządzania kilkoma kafelkami jednocześnie – będziemy mogli je przenosić, organizować w grupy oraz usuwać. Microsoft poprawił także kwestię przypadkowego przenoszenia kafelków – by to zrobić, teraz należało będzie użyć prawego klawisza myszy (lub nacisnąć i przytrzymać na ekranie dotykowym).

„Przypinanie” aplikacji Windows 8 zostało wzbogacone o kolejne funkcje np. widok 50/50 (dwie aplikacje) lub nawet do 3 aplikacji. Portal The Verge donosi, że na ekranach o dużych rozdzielczościach możliwe jest uruchomienie jednocześnie nawet 4 aplikacji. Windows 8 pozwalać nareszcie będzie na otwarcie różnych aplikacji Windows 8 na odrębnych ekranach równocześnie z Ekranem Start na jednym z nich. Nowością jest także opcja wielokrotnego uruchomienia tej samej aplikacji – np. Internet Explorer na podzielonym ekranie.

Udostępniona dziś beta nie będzie jednak działać na wszystkich urządzeniach. Lenovo ThinkPad Tablet 2, ASUS VivoTab TF810C, HP Envy X2, HP ElitePad 900, Samsung ATIV Smart PC, Fujitsu ARROWS Tab - sterowniki tych urządzeń muszą być najpierw zaktualizowane przez producenta, zanim możliwa będzie instalacja Windows 8.1. Co ważne - jeżeli zdecydujemy się na instalację aktualizacji poprzez Sklep Windows na systemie z językiem, który nie jest aktualnie wspierany nasze aplikacje i ustawienia zostaną utracone. Ponadto język systemu zostanie zastąpiony językiem aktualizacji. Musimy więc uzbroić się w odrobinę cierpliwości i najprawdopodobniej już jutro pojawią się obrazy dysków z aktualizacją.

Z obszernym FAQ na temat aktualizacji możecie zapoznać się tutaj, zaś oficjalny wpis na blogu znajdziecie tutaj.

Źródło: neowin, TheVerge [1][2],

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu