Windows

Cud w Microsofcie. Oto jak gigant (nie) naprawił Menu Start w Windows 10

Jakub Szczęsny
Cud w Microsofcie. Oto jak gigant (nie) naprawił Menu Start w Windows 10
76

Wczoraj Microsoft chwaliłem za to, że Edge zyskał kolejną ciekawą funkcję i generalnie, wreszcie jest taką przeglądarką jaką powinien być w momencie premiery Windows 10. Dzisiaj natomiast muszę sobie "poużywać" - w Redmond doszło do niezrozumiałego dla mnie cudu i "poprawiono" Menu Start. Zasadniczo, nie poprawiając absolutnie niczego.

W sieci można znaleźć całkiem mnóstwo sygnałów na temat wadliwego działania Menu Start w Windows 10. Użytkownicy narzekają, że albo nie działa im wyszukiwarka, albo Menu Start nie uruchamia się w ogóle. Paleta niekorzystnych dla użytkownika scenariuszów jest całkiem spora i generalnie wiele zależy od szczęścia konkretnego konsumenta. Tak nie powinno być - Menu Start to mimo wszystko jeden z najważniejszych obszarów systemu operacyjnego; powinien działać po prostu tak jak trzeba.

Czytaj więcej: Szwankuje Ci Windows 10? Bez obaw, to "tylko" aktualizacja

Ale tak nie jest. Microsoft zajął się tą sprawą, otwarto nawet specjalny "case" dla tego błędu. Po kilku dniach "śledztwa", Microsoft oznajmił, że problem rozwiązał... nie rozwiązując go. Nie znaleziono dowodów na to, że aktualizacja KB4515384, od której zaczęły się problemy z Menu Start jakkolwiek wpływa na funkcjonowanie tego obszaru systemu. Problem uzykał status "Resolved", natomiast nie naprawiono niczego.

Some users report issues related to the Start menu and Windows Desktop Search
Microsoft has received reports that a small number of users are having issues related to the Start menu and Windows Desktop Search.

Affected platforms:
Client: Windows 10, version 1903
Resolution: At this time, Microsoft has not found a Search or Start issue significantly impacting users originating from KB4515384. We will continue monitoring to ensure users have a high-quality experience when interacting with these areas. If you are currently having issues, we recommend you to take a moment to report it in via the Feedback Hub (Windows + F) then try the Windows 10 Troubleshoot settings (found in Settings). If you are having an issue with search, see Fix problems in Windows Search.

Źródło

Spoglądam na ten sposób "załatwienia sprawy" i zwyczajnie nie dowierzam. Serio, Microsofcie? W taki sposób naprawia się błędy w systemie operacyjnym? To trochę wygląda tak, jakby w Redmond problem "uznano", jednak zdecydowano się naprawić go samą siłą woli. To tak nie działa - u niektórych użytkowników Menu Start dalej nie działa i nie ma żadnego mądrego sposobu na obejście tej sytuacji. U mnie na szczęście wszystko funkcjonuje tak jak trzeba - ale przecież jestem tylko jednym z milionów użytkowników Windows 10.

Wiecie, coraz częściej mam wrażenie, że Windows 10 staje się powoli czymś w rodzaju jednego wielkiego placu budowy, w którym nie ma się gwarancji tego, że za chwilę nie wpadniemy w niespodziewaną dziurę, albo że cegła nam na głowę nie spadnie. System operacyjny, a szczególnie wersje uznawane za "stabilne" powinny być dobrze przetestowane. W przypadku Windows 10 tak powiedzieć nie można - sam program Windows Insider okazał się być niemałą porażką i zwyczajnie nie wystarcza do tego, aby gruntownie przetestować wczesne iteracje przed ich ostatecznym wydaniem. Tak być nie może - konsumenci takie rzeczy niestety długo pamiętają. Wystarczy spojrzeć, co stało się po jesiennej aktualizacji sprzed roku...

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu